Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Praha - slnko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / lipár (licencia Creative Commons)
11. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Česká vláda chce slovo pri predaji plynovodov

Český veľvyslanec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška denníku E15 potvrdil, že štát bude predaj významného vlastníckeho podielu v plynovodnej sieti pozorne sledovať. Odborníci pripomínajú, že preprava plynu podlieha regulácii a štát má nástroje, ako v prípade potreby investorovi skomplikovať život. Bartuška oponuje, že ani jeden investor nebude investovať niekoľko miliárd eur bez toho, aby mal so štátom dohodu, že je vítaný.

Gazprom v súčasnosti rokuje s RWE o vytvorení spoločného podniku v západnej Európe. Obe firmy súčasne vedú arbitrážny spor, ktorý sa týka cien plynu dodávaného ruskou firmou aj do Česka. Najsilnejšou firmou na českom trhu je dcéra RWE Transgas.

Net4Gas buduje ďalšie plynovody, ktoré majú zabezpečiť diverzifikáciu trás do Českej republiky. Okrem iných ide o plynovod Gazela, ktorý nadväzuje na rusko-nemecký projekt plynovodu Nord Stream.

Energetický analytik Jiří Gavor nepredpokladá, že by ovládnutie českých plynovodov Rusmi zmenilo pomery na trhu. Plyn by mal teda stále prúdiť do Česka nielen z Východu, ale aj zo Západu. Analytik však nevylučuje, že nový vlastník plynovodov by mohol dlhodobým investičným programom ovplyvniť rozvoj prepravných ciest v budúcnosti.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.