Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. augusta 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česká vláda bude rokovať o tvorbe štátnej energetickej koncepcie

„Vzhľadom k neexistencii záväznej metodiky tvorby SEK nie je jasne vymedzené, čo má ŠEK obsahovať ani aké ukazovatele má sledovať a je teda veľmi náročné zabezpečiť kontinuitu a udržateľnosť celého procesu jej tvorby a vyhodnocovania,“ uvádza v dôvodovej správe predkladateľ materiálu, ktorým je ministerstvo priemyslu ČR (MPO).

Nariadenie preto okrem iného stanovuje časový rámec, na ktorý sa má do budúcnosti koncepcia spracovávať, určuje ho na 25 rokov. „25 rokov sa dá považovať za optimálny výhľad z pohľadu dlhodobého plánovania v energetike s ohľadom na dĺžku investičných cyklov a realizáciu veľkých investícií, hlavne v oblasti sieťovej infraštruktúry a veľkých zdrojov energie,“ píše sa v dôvodovej správe. Zároveň táto doba predstavuje maximálny časový horizont, v ktorom sú predstavitelia štátnej správy a miestnej samosprávy schopní odhadnúť vývoj technológií, vrátane dopadov legislatívnych opatrení. Výhľad na štvrťstoročie do roku 2040 obsahuje aj Aktualizácia štátnej energetickej koncepcie, ktorú česká vláda schválila v máji 2015.

Návrh nariadenia ďalej uvádza, že minimálne každých 5 rokov sa má do budúcnosti prevádzať vyhodnotenie ŠEK. Dôvodom je posúdenie plnenia koncepcie a jej dopadu na dlhodobé strategické ciele.

Nariadenie ďalej mení spôsob prípravy tzv. územných energetických koncepcií. Jej účelom je stanovenie cieľov v rámci základných vymedzených oblastí nakladania s energiou na úrovni krajov a hlavného mesta ČR Prahy. Aj tie majú po novom určovať rámec na 25 rokov, doteraz obsahovali výhľad na 20 rokov. Po novom ich navyše nebudú musieť spracovávať štatutárne mestá, povinnosť zostane iba krajom a Prahe. „Takýchto miest je v ČR 24. Dá sa teda povedať, že zúžením povinných subjektov dôjde k finančnej úspore približne na úrovni 16,8 miliónov českých korún,“ dodalo MPO.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.