Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynova elektraren bateriove ulozisko elektrina eggborough
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
22. februára 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česká skupina Energetický a průmyslový holding postaví v Spojenom kráľovstve plynovú elektráreň a batériové úložisko

Česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) prostredníctvom jej dcérskej spoločnosti EP UK Investments Ltd získala v rámci kapacitnej aukcie 15-ročnú zmluvu na prevádzku novej paroplynovej elektrárne s inštalovaným výkonom 1 700 megawattov (MW) a batériového úložiska s inštalovaným výkonom 299 MW.

Obidva projekty predstavujú investíciu v hodnote viac ako jednej miliardy libier a ešte ich musia schváliť príslušné inštitúcie, informoval hovorca EPH Daniel Častvaj.

Namiesto uhoľnej elektrárne

Zariadenia budú na mieste bývalej uhoľnej elektrárne Eggborough, ktorú vyradili z prevádzky v roku 2018. Tú EPH získala v roku 2015 v rámci akvizície spoločnosti Eggborough Power Ltd.

Dnešný výsledok kapacitnej aukcie predstavuje ďalší krok v našej investičnej stratégii zameranej na zaistenie spoľahlivých a klimaticky šetrných zdrojov výroby elektrickej energie,“ vyjadril sa člen predstavenstva EPH Jan Špringl.

Sme hrdí na to, že po dokončení bude táto elektráreň jedna z najmodernejších v Európe a zásadným spôsobom prispeje k zaisteniu spoľahlivosti dodávok elektrickej energie, obzvlášť v čase, keď obnoviteľné zdroje nie sú schopné pokryť spotrebu elektriny vo Veľkej Británii,“ dodal.

Jedno z najväčších úložísk

Vysoko účinná paroplynová elektráreň bude podľa EPH najväčším flexibilným výrobným zdrojom, ktorý bude v Spojenom kráľovstve uvedený do prevádzky od roku 2012. Aj batériové úložisko bude jedno z najväčších, ktoré dosiaľ vo Veľkej Británii postavili.

Vzhľadom na tesnú blízkosť lokality k existujúcej infraštruktúre prenosovej sústavy National Grid a viacerým navrhovaným trasám pre transport oxidu uhličitého a vodíka, budú tieto projekty podľa plánov spoločnosti EPH významne prispievať k energetickej transformácii a energetickej bezpečnosti Spojeného kráľovstva v nasledujúcich rokoch.

(1 EUR = 0,87925 GBP)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.