Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česká rafinérska sa dohodla s Mero na podmienkach prepravy ropy

„Dohoda, ktorej podpis zohľadňuje záujmy oboch zmluvných strán, je významným prvkom k posilneniu surovinovej bezpečnosti. Jasne vymedzuje podmienky spolupráce obidvoch spoločností pri dodávkach ropy do Českej republiky,“ uviedol dnes Świtajewski.

Duda uviedol, že obidve spoločnosti sa navyše zaviazali pokračovať v rokovaniach o novej prepravnej tarife tak, aby sa mohla uplatniť v priebehu tohto roka. Rokovania o nej by sa mali predĺžiť do 31. marca 2016.

Obidve firmy sa vlani dostali do sporu. Šéf Mero Stanislav Bruna v marci vyhlásil,  že poľský PKN Orlen, ktorý je vlastníkom Unipetrolu, by mohol spracovanie ropy v Česku zastaviť. PKN reagoval, že neplánuje ukončenie výroby a uzavretie rafinérií v Českej republike.

Česká rafinérská je jediným spracovateľom ropy a výrobcom ropných produktov v Česku. Prevádzkuje rafinériu v Litvínove a Kralupoch nad Vltavou. Ročná kapacita obidvoch českých rafinérií je dohromady zhruba 9 miliónov ton ropy.

Nakúpená ropa prúdi do ČR jednak ropovodom Družba z Ruskej federácie, jednak z talianskeho Terstu ropovodom TAL do nemeckého Vohburgu a odtiaľ ropovodom IKL do centrálneho tankoviska ropy v obci Nelahozeves neďaleko Kralúp nad Vltavou. Prostredníctvom ropovodu Družba sa ropa dopravuje do rafinérie v Litvínove, ropovodom IKL je zásobovaná rafinéria v Kralupoch nad Vltavou. Česká rafinérská preberá ropu na hranici areálu a po uskladnení ju čerpá na vlastné spracovanie.

Duda uviedol, že po nedávnom podpise dodatku zmluvy so spoločnosťou Transpetrol, ktorá prevádzkuje ropovod Družba na Slovensku, má teraz Unipetrol podmienky na prepravu ropy do Česka nastavené dlhodobo.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.