Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. januára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česká polícia navrhla obžalovať šéfku regulačného úradu

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Vitásková menovala niekdajšiu najvyššiu štátnu zástupkyňu v roku 2014 do novo vytvorenej funkcie podpredsedníčky ERÚ. Podľa polície to ale bolo v rozpore s energetickým zákonom. „Renata Vesecká nesplnila zákonom stanovenú podmienku pre výkon funkcie podpredsedníčky ERÚ – uloženú povinnosť mať najmenej sedem rokov praxe v odbore energetiky, a z toho tri roky v riadiacej alebo vedúcej funkcii,“ povedal Ibehej.

Šéfka úradu tak podľa polície zneužila právomoc úradnej osoby a porušila povinnosť pri správe cudzieho majetku. Škoda, spôsobená štátu úhradami platu Veseckej a povinných odvodov za zamestnancov, predstavuje 1,056.033 českých korún, oznámil hovorca detektívov. Obžalobu Vitáskovej navrhli kriminalisti vo štvrtok, spis si už prevzal dozorujúci štátny zástupca Kamil Špelda z Okresného štátneho zastupiteľstva v Jihlave. Stíhanie Vitáskovej je vedené na slobode.

„Až so spisom zoznámim, nejakým spôsobom rozhodnem. Dá sa to očakávať do 14 dní,“ povedal dnes ČTK Špelda. Rozhodnutie podľa neho môže mať podobu podania obžaloby, vrátenie veci polícii na došetrenie alebo aj zastavenie trestného stíhania.

ERÚ i Vitásková v minulosti niekoľkokrát uviedli, že Vesecká podmienku spĺňa, pretože sa zaoberala kauzami súvisiacimi s energetikou. „Rozhodnutie som ešte neobdržala. Naďalej vec považujem za účelovú a nezmyselnú, budem sa proti nej brániť na súde,“ povedala Vitásková ČTK v reakcii na dnešné oznámenie polície.

Policajti vlani v máji zasahovali v pobočkách ERÚ. Hľadali okrem iného práve menovací dekrét Veseckej, z kancelárie si ale odniesli taktiež dáta z počítačov či rôzne listiny. Úrad policajtom dekrét vydal, Vitásková potom kroky štátneho zástupcu Špeldu označila za šikanu. Podobne reagovala aj Vesecká, podľa ktorej bol zásah fraškou. ERÚ a Vitásková na konci júla podali proti postupu polície ústavnú sťažnosť proti svojmu stíhaniu v prípade.

Predsedníčka ERÚ už čelí spolu s ďalšími deviatimi ľuďmi obžalobe v inom prípade, ktorý prejednáva krajský súd v Brne. Podľa obžaloby sa dopustila zneužitia právomoci v súvislosti s výstavbou dvoch solárnych elektrární v Chomutove, ktoré údajne dostali od ERÚ povolenie na prevádzku za sporných okolností. Vitásková na súde poprela, že má čokoľvek spoločného s údajnými podvodmi.

Vláda ČR už predtým oznámila, že v pondelok prerokuje situáciu okolo ERÚ a prípadné postavenie Vitáskovej mimo služby. Premiér Bohuslav Sobotka ale v stredu povedal, že o osude Vitáskovej vláda rozhodovať nebude, pretože jej to neprislúcha a že je iba potrebné zladiť legislatívu. „Cieľový stav je taký, že by ERÚ podobne ako niektoré ďalšie nezávislé štátne úrady nemali byť podriadené zákonu o štátnej službe, to je cieľový stav, o ktorý sa vláda usiluje,“ uviedol. Návrh obžaloby Vitáskovej dnes premiér komentovať nechcel.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.