Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. februára 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česká jadrová elektráreň Dukovany obnovila výrobu na druhom bloku

Skupina ČEZ prišla kvôli odstaveniu dvoch blokov v Dukovanoch v minulom roku o 2,5 miliardy českých korún (v prepočte 92,4 mil. eur). Kvôli opakovaniu kontrol zvarov vyvolaných ich nekvalitnými röntgenovými snímkami v dokumentácii vlani viac než tri mesiace stáli tri bloky Dukovian zo štyroch. Podľa údajov firmy boli kvôli tomu podané dve trestné oznámenia, jedno podal ČEZ, druhé Štátny útvar pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB).

Dukovanský blok číslo jeden bol odstavený 28. augusta 2015. Z pôvodne plánovaných 58 dní sa odstávka nakoniec pretiahla na 167 dní. Energetici v bloku obnovili riadenú štiepnu reakciu minulý týždeň v noci zo stredy na štvrtok. Odstávka druhého bloku trvala 148 dní.

U prvého dukovanského bloku firma ČEZ potrebuje do konca marca získať povolenie pre jeho ďalšiu prevádzku. Terajšie desaťročné povolenie malo končiť vlani 31. decembra, ale SÚJB ho na žiadosť energetickej firmy predĺžil o tri mesiace.

Pri odstávke pracovníci v reaktore prvého bloku vymenili čerstvú pätinu jadrového paliva. Dokončené boli investičné akcie zamerané na zvýšenie bezpečnosti tohto zariadenia, ktoré vyplynuli zo záťažových testov. Napríklad sa zvýšila odolnosť objektu proti zemetraseniu. „V priebehu odstávky bola uskutočnená ojedinelá skúška tesnosti a tlaku v hermetických priestoroch, ktorá preukázala veľmi dobrý stav bloku,“ doplnil Bezděk. Táto skúška sa robí raz za desať rokov. Odborníci uskutočnili niekoľko na sebe nezávislých meraní štyri dni. Skúšok sa zúčastnilo viac než 100 pracovníkov elektrárne pod dohľadom 13 inšpektorov SÚJB.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.