Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. augusta 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česká Energo-Pro sa chystá predať distribučnú sieť v Gruzínsku

Firma na otázky agentúry Reuters uviedla, že jej poradcovia predávané aktíva ohodnotili na niekoľko sto miliónov dolárov. „V súčasnej situácii, keď domáce ceny elektriny rastú a v susednom Turecku sa dopyt po elektrine nestretáva s ponukou, by hodnota našich aktív mohla prekročiť aj jednu miliardu dolárov,“ uviedla firma v stanovisku.

Energo-Pro v Gruzínsku prevádzkuje 15 vodných elektrární s celkovým inštalovaným výkonom takmer 480 MW a paroplynovú elektráreň s s inštalovaným výkonom 110 MW. Okrem toho prevádzkuje sústavu pre distribúciu elektriny a zabezpečuje služby pre vyše jeden milión zákazníkov, píše sa na regionálnom webe skupiny.

Energo-Pro vstúpila na gruzínsky trh v roku 2007. Firma uviedla, že z Gruzínska nemá v úmysle teraz odísť, snaží sa iba znížiť svoje dominantné postavenie v tejto krajine.

Zdroje agentúry Reuters uviedli, že jedným z dôvodov zamýšľaného predaja je skutočnosť, že gruzínski regulátori iba čiastočne vypočuli požiadavky Energo-Pro na zvýšenie cien elektriny.

Podľa spolumajiteľa Energo-Pro Jiřího Krušiny, ktorého v pondelok citoval denník Hospodářské noviny, sa transakcia pripravuje od začiatku roka. Vzťahy s regulátormi ale podľa Krušinu nie sú príčinou predaja.

Energo-Pro pôsobí okrem Gruzínska a Česka tiež v Bulharsku, Arménsku a Turecku.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.