Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česká energetická koncepcia nedáva dostatočný priestor plynu

Na piatkovej (2.12.2011) konferencii o plynárenstve Gas Business Breakfast riaditeľ spoločnosti RWE Martin Herrmann uviedol, že podiel plynu by mal byť v mixe okolo 25%. Námestník ministra priemyslu a obchodu František Pazdera informoval, že koncepciu stále prerokúvajú a jej konečná podoba je ešte otvorená.

Herrmann poznamenal, že štát počíta s investíciami plynárenských firiem do infraštruktúry, ale zároveň tento sektor nedostáva v energetickej stratégii štátu dostatočnú podporu. „Prečo máme investovať do infraštruktúry, keď objemy zemného plynu v Českej republike stagnujú?“ uviedol Herrmann. Podľa neho nová energetická koncepcia spolieha hlavne na jadrovú energetiku.

Podľa Pazderu sa bude spotreba zemného plynu v ČR počas nasledujúcich štyroch rokov pohybovať v rozpätí 8,8 – 9,1 mld. m3. Významnejší nárast očakávajú až po spustení paroplynovej elektrárne spoločnosti ČEZ v Počeradoch, ktorá má byť hotová v roku 2013.

Aktualizovaná Štátna energetická koncepcia počíta v budúcnosti podľa Pazderu so zemným plynom ako so zdrojom na produkciu elektrickej energie. Jeho význam však bude skôr doplnkový, a to vo vzťahu k jadrovým elektrárňam.

„Paroplynové zdroje sú podľa koncepcie vhodné najmä na preklenutie prípadných nedostatkov výkonu počas doby výstavby jadrových elektrární,“ uviedol Pazdera.

V najbližšom období bude spotrebu plynu podľa Pazderu zrejme tlmiť nepriaznivý vývoj európskej ekonomiky. Už v tomto roku klesla v tuzemsku spotreba plynu za tri štvrťroky o 9%, a to predovšetkým pre menší odber v priemyselnom sektore. Vlani spotreba vzrástla na 8,89 miliardy m3, čo však podľa odborníkov spôsobilo hlavne chladnejšie počasie.

Podľa Herrmanna existuje potenciál plynu hlavne v domácom teplárenste. Pazdera ale nespresnil, do akej miery bude v budúcnosti plyn pri dodávkach tepla využívaný, alebo či nahradí centrálne zásobovanie teplom z uhoľných zdrojov. Tieto veci sú podľa neho stále predmetom diskusie. Paroplynové zdroje by podľa neho mali fungovať popri uhoľných teplárňach a teplárňach na biomasu a mali by tiež poskytovať podporné služby.

Skupina RWE sa už na štát obrátila so svojimi námietkami proti navrhovanej energetickej koncepcii, ktorá má stanoviť vývoj českého energetického mixu na ďalších asi 50 rokov. Vláda má koncepciu prerokovať do konca roka, ale podľa Herrmanna by mala termín schvaľovania dokumentu o pol roka predĺžiť a uprednostniť kvalitu spracovania pred termíny.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.