Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. augusta 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česi získali uránovú baňu v Mongolsku

Podľa denníka získala spoločnosť licenciu po trojročnom snažení ako jediná z medzinárodnej konkurencie. Snažili sa o ňu napríklad aj ruský Rosatom, francúzska Areva alebo čínska čínska CNC.

„Konkurencia našou firmou pohŕdala, o to lepšie sme mali východisko,“ povedal E15 šéf Uranium Industry Milan Klečka. Denník podotýka, že firma navyše v Mongolsku rokuje o troch ďalších prieskumných licenciách. Ak by získala povolenie k ťažbe aj tam, kontroloval by český kapitál nálezisko so zásobami okolo 120-tisíc ton uránu. To je zhruba toľko, čo Česko vyťažilo za celú svoju históriu, porovnáva denník.

E15 ďalej upozorňuje, že dohode predchádzal júlový nákup prieskumných licencií od kanadskej ťažobnej firmy Denison Mines za 20 miliónov dolárov.

Podľa denníka chce firma urán ponúknuť najprv energetickej spoločnosti ČEZ, ak by z obchodu vzišlo, putoval by artikel na komoditnú burzu. „V takom prípade by bolo možné očakávať záujem predovšetkým zo strany Indie a Číny,“ povedal E15 Klečka.

Denník dodáva, že s prípravnými prácami začne česká ťažobná spoločnosť na jar. Baňa s životnosťou 15 rokov by mala za súčasných podmienok zarobiť okolo štvrť miliardy dolárov, uzatvára E15.

Česká spoločnosť Uranium Industry je zameraná predovšetkým na geologický prieskum, ťažbu a následné spracovanie uránovej rudy v zahraničí, v krajinách s dlhodobou tradíciou vzájomných vzťahov, kde predtým dlhodobo pracovali československé geologické expedície. Ide teda predovšetkým o Mongolsko a Vietnam.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.