Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česi si v roku 2018 zrejme mierne priplatia za elektrinu

„V budúcom roku by mali domácnosti počítať so zdražením elektriny, ale nárast cien by nemal byť dramatický. Podľa našich očakávaní sa ceny elektriny pre koncových odberateľov zvýšia v rádoch jednotiek percent,“ povedal analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.

Podľa analytika spoločnosti ENA Jiřího Gavora stúpne v roku 2018 ľuďom čiastka vo faktúrach za elektrinu o dve až tri percentá. „Konkurenčný boj ale zrejme obchodníkom neumožní plne premietnuť nárast burzových cien elektriny do koncových taríf pre zákazníkov. A to aj za cenu poklesu obchodnej marže,“ dodal Gavor, ktorý pôsobí ako tiež ako výkonný riaditeľ Asociácie nezávislých dodávateľov energií (ANDE).

Jednotliví dodávatelia zatiaľ prípadné zdraženie príliš komentovať nechcú, dopad rastu veľkoobchodných cien ale pripúšťajú. „Čakáme, že obchodníci budú vyššie nákupné ceny premietať do konečných cien a tie v budúcom roku porastú. Pre zákazníkov je preto teraz správny čas, aby si zafixovali cenu na existujúcej úrovni,“ uviedol hovorca innogy Martin Chalupský.

„Ak má zákazník zmluvu, podľa ktorej fixácia ceny končí v dohľadnej dobe, teda do konca roka 2017, musí bohužiaľ očakávať, že cena na ďalšie obdobie už bude vyššia,“ potvrdil hovorca E.ON Vladimír Vácha. O náraste cien pre budúci rok zatiaľ nie je jednoznačne rozhodnutá Pražská energetika (PRE).

Dvaja najväčší alternatívni dodávatelia, Bohemia Energy a Centropol Energy, pre budúci rok s nárastom cien elektriny skôr nepočítajú. „Zdravá konkurencia môže držať ceny na úrovni 2017,“ uviedol manažér nákupu energií spoločnosti Centropol Milan Velner.

Hovorca Bohemia Energy Hana Novotná dodala, že okrem veľkoobchodných cien má na cenu vplyv okrem iného tiež kurz koruny a reakcie konkurencie. „Cena rastie, koruna posilňuje, konkurencia je silná. To skôr hovorí pre stagnáciu cien v roku 2018. V roku 2019 je už pravdepodobné, že k nárastu cien pre domácnosti dôjde,“ dodala.

Pri plyne je podľa analytikov i obchodníkov situácia iná. Veľkoobchodná cena na Pražskej energetickej burze sa podobne ako pred rokom pohybuje okolo 17 eur za MWh, jeho zdraženie pre konečných spotrebiteľov tak podľa nich nehrozí.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.