Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Česi chcú do Temelína jadrové reaktory – overenú novinku

O najväčšiu objednávku v Česku súperia americko-japonský Westinghouse, francúzska Areva a česko-ruské konzorcium Škoda JS s Rosatomom.

Všetci traja uchádzači pôvodne uvádzali, že svoj referenčný blok dokončia v roku 2012. Teraz už hovoria o roku 2013 a niektorí potichu dodávajú, že sa im to podarí najskôr v roku 2014.

Víťaz tendra bude známy v roku 2013. Bartuška dodal: „Chceme vidieť spustený, funkčný, prevádzkyschopný blok. To je podľa mňa úplne legitímna požiadavka.“

Dva bloky, ktoré majú stáť v Temelíne, budú triapoltej generácie. Stavajú sa teraz v Číne, Rusku, Fínsku a vo Francúzsku. Ide o sofistikované technológie. Pôvodné termíny ich dokončenia sa nedodržujú; stavby sa predražujú. Splnomocnenec uviedol, že nové technológie sú skutočne veľmi zložité. Sú to najkomplikovanejšie stavby, aké je dnes človek vôbec schopný realizovať.

Na druhej strane dodávatelia nových reaktorov tvrdia, že sa z prvých stavieb poučia a napríklad v Temelíne by sa už podobné ťažkosti nemali vyskytnúť.

Vládny splnomocnenec dokonca pripúšťa možnosť, že tender nebude mať víťaza v prípade, keď ani jeden z uchádzačov nepríde s ekonomicky výhodnou ponukou. Česko sa však môže spoliehať na to, že temelínsky tender je teraz jediným svojho druhu na svete. „Máme troch – hovorím zúfalých – uchádzačov, ktorí nemajú priveľa možností uplatniť svoj tovar na trhu. Nech sami posúdia, akú cenu chcú ponúknuť a k akým záväzkom sa chcú zaviazať. Skutočne nevidím najmenší dôvod byť voči nim láskavým, preboha,“ zdôraznil splnomocnenec Bartuška.

Informoval o tom český denník E15.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.