Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynova elektraren bateriove ulozisko elektrina eggborough
Foto: ilustračné, GettyImages
15. marca 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Certifikácia batériových úložísk je pozastavená, niektoré subjekty vyjadrujú obavy z možných rizík

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) dočasne pozastavila certifikáciu zariadení s obmedzenou zásobou energie, medzi ktoré patria aj batériové úložiská. Tie mohli v súčasnosti poskytovať pre SEPS podporné služby. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy však po upozorneniach z externého prostredia teraz plánuje vypracovať štúdiu, ktorá má stanoviť presnejšie podmienky pre uplatnenie podporných služieb z batériových riešení.

Po vypracovaní štúdie by mohli batériové úložiská znova poskytovať pre SEPS podporné služby, uviedol v rozhovore pre portál SITA Energetika člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Slovenského elektroenergetického dispečingu a obchodu SEPS Marián Širanec.

Očakávame, že výsledkom štúdie budú návrhy na úpravy, prípadne na doplnenie dokumentu “Technické podmienky prístupu a pripojenia, pravidiel prevádzkovania prenosovej sústavy”. Po tom, ako nové znenie dokumentu prejde procesom schvaľovania predpokladáme, že certifikácie podľa nových pravidiel budú obnovené,“ povedal Širanec, podľa ktorého je snahou SEPS dať priestor novým technológiám pri zachovaní súčasnej kvality poskytovania podporných služieb.

Vyjadrenie obáv

SEPS plánuje otvoriť diskusiu so subjektami, ktoré vyjadrili obavy z možných rizík, prípadne ďalšími poskytovateľmi podporných služieb. V rámci diskusií by sa mali vysvetliť námietky a ich opodstatnenosť.

Keďže sme dostali niekoľko podnetov z externého prostredia upozorňujúcich na riziká, rozhodli sme sa začať diskusiu s partnermi a zadať vypracovanie štúdie na spresnenie podmienok pre poskytovanie a vyhodnocovanie podporných služieb z batériových riešení a do jej vyhodnotenia dočasne pozastaviť proces predbežného posúdenia nových poskytovateľov podporných služieb a certifikácie zariadení s obmedzenou zásobou energie,“ vysvetlil Širanec.

Pozastavenie vydávania certifikácií pre batériové úložiská nebude mať výrazný vplyv na koncové ceny elektriny pre spotrebiteľov. „Segment poskytovania podporných služieb je regulovaný. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má informácie o nákladoch poskytovateľov a tiež o objeme dostupných služieb. Nepredpokladám, že dočasné pozastavenie certifikácie bude mať výrazný dopad na regulované ceny v tomto roku,“ dodal Širanec.

Ohrozená krokmi SEPS

Ohrozená krokmi SEPS nemá byť podľa neho ani spustená výzva z Plánu obnovy, v rámci ktorej je možné do 28.3.2024 podať žiadosť o príspevok na výstavbu batériových úložísk. Vo výzve je alokovaných 31 mil. eur.

Výzva nie je určená špecificky pre zariadenia na poskytovanie aFRR (typ podpornej služby-poz. red.), ale všeobecne na vyššiu integráciu obnoviteľných zdrojov energie. Teda výzva nie je zameraná na podporu poskytovania podporných služieb. Je na výhradnom rozhodnutí potenciálnych žiadateľov, ako budú využívať stacionárne batériové systémy, na výstavbu ktorých sa uchádzajú o podporu z výzvy,“ uzavrel Širanec.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.