Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEPS začal s výstavbou ochranných transformátorov

„Je to veľmi zložité zariadenie, skladá sa z ôsmich jednotiek. Každá takáto jednotka váži zhruba 400 ton. Osem ich je preto, že jedine tak ich dokážeme dopraviť na miesto. To zariadenie slúži k regulácii prietoku energie cez zariadenia a linky, ktoré k nemu budú pripojené. Je to prvok, ktorý by mal veľmi inteligentne umožniť reguláciu a prietok maximálneho množstva energie ale bezpečne,“ povedal Tošovský. Hradec u Kadane podľa neho ČEPS zvolila pre výstavbu transformátora kvôli tomu, že tam vyúsťuje vedenie do Nemecka.

Nevyhnutnosť výstavby transformátorov podľa neho priniesol prudký rozvoj OZE v energetike v posledných rokoch. „Tieto zdroje vyrábajú energiu podľa prírodných podmienok – nie podľa toho, či ich práve niekto potrebuje alebo nie. Práve tak môžu vznikať prietoky a energetika má za úlohu využitie regulačných prvkov, aby sme bezpečne preniesli energiu do miesta spotreby,“ uviedol Tošovský. Ak by sa prietoky neregulovali, mohli by sa preťažiť niektoré časti sústavy a v dôsledku toho by mohli nastať dlhodobé výpadky.

Životnosť transformátorov sa odhaduje na 40 rokov. Investícia sa tak podľa Tošovského ČEPS vyplatí. Koncový zákazník ale túto investíciu v cene za elektrinu pocíti. „Za tzv. železo, teda rozvodnú sieť, ale koncový zákazník platí iba zhruba 4 % z celkovej čiastky za energie,“ uviedol predseda. Celkovo ČEPS ročne investuje zhruba 4 mld. českých korún a to predovšetkým do obnovy vedení, ale aj do nových transformačných staníc alebo riadiacich a bezpečnostných systémov. ČEPS v ČR prevádzkuje viac než 4-tisíc kilometrov elektrických vedení a 34 rozvodní.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.