Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEPS vzrástol zisk, firma investovala kvôli náporom energie z Nemecka

Náklady ČEPS na mimoriadne opatrenia s nápormi dosiahli desiatok miliónov korún. „Bez nich (opatrenia) by v Česku mohlo dôjsť aj k ohrozeniu dodávok elektriny,” upozornila Peterová. Opatrenia kvôli nadvýrobe elektriny v severnom Nemecku sa týkali štyroch januárových a šiestich februárových dní. 

Vo väčšom rozsahu čelil ČEPS nárazovým náporom elektriny z Nemecka už na prelome roku. Jeho distribútori vtedy museli prijať mimoriadne opatrenia za viac než 60 miliónov českých korún. Firma preto realizuje projekty, ktoré by mali nápory obmedziť. Medzi najväčšie investície patrí stavba transformátora v Hradci u Kadaně za 2,5 mld. korún. Peterová už skôr pre ČTK povedala, že stavebné práce na jeho výstavbe sa začali v apríli a do prevádzky by sa mal uviesť na konci roka 2016.

ČEPS pôsobí v Česku ako výhradný prevádzkovateľ prenosovej sústavy na základe licencie od Energetického regulačného úradu. Udržuje, obnovuje a rozvíja 41 rozvodní a trasy vedení s celkovou dĺžkou zhruba 3,5 tisíc kilometrov. Ku koncu vlaňajška mala spoločnosť 506 zamestnancov.

Na začiatku apríla ČEPS oznámil, že za celý minulý rok mu klesol čistý zisk o 40 % na 1,08 mld. korún. Firma vtedy uviedla, že na výsledky mali vplyv predovšetkým zníženie cenových taríf a pokles objemu spotreby elektriny.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.