Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická sieť - stĺpy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Argonne National Laboratory (licencia Creative Commons)
11. marca 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEPS vlani zvýšil svoj zisk

Zisk spoločnosti ČEPS, ktorá prevádzkuje prenosovú sústavu v Česku, vzrástol v roku 2010 na 1,7 mld. českých korún. V roku 2009 tvoril zisk 777 miliónov českých korún. Celkové výnosy ČEPS v minulom roku dosiahli 15,36 mld. českých korún, čo je o 8 % viac než v roku 2009. Hlavný vplyv na navýšenie tržieb mal rast systémových služieb, ktoré tvoria rozhodujúcu položku výnosov.

„Do výsledkov hospodárenia ČEPS  sa v porovnaní s rokom 2009 premietla zvýšená spotreba elektrickej energie v Českej republike aj v okolitých krajinách Európy, s ktorými je prenosová sústava ČEPS prepojená,“ uviedla štátna spoločnosť v súhrnnej správe za minulý rok. ČEPS vlani tiež nezaznamenal žiadne mimoriadne udalosti spôsobené nepriaznivým počasím alebo poruchami v prenosovej sústave.

V minulom roku pokračoval pokles tržieb ČEPS za rezerváciu kapacity na cezhraničnom vedení.  Súvisí to okrem iného s prepojením českého a slovenského denného trhu s elektrickou energiou. Tržby za rezerváciu kapacity na cezhraničnom vedení klesajú už niekoľko rokov.

Do roku 2023 plánuje ČEPS investovať do prenosovej sústavy 60 mld. českých korún. V minulom roku investovala firma do obnovy a rozvoja prenosovej sústavy viac ako 2,5 mld. korún, v nasledujúcich rokoch to má byť priemerne 4,5 mld. českých korún ročne.

Hlavnými dôvodmi pre rozsiahli investičný program sú požiadavky na pripojenie nových energetických zdrojov do siete. Rozsiahle investície pôjdu napr. do rozšírenia siete kvôli dostavbe jadrovej elektrárne Temelín a modernizácii elektrárne Ledvice, Tušimice a Prunéřov v severných Čechách. ČEPS chce pomocou investícií tiež uľahčiť medzinárodný obchod s elektrinou a zabezpečiť sústavu proti nadmernému objemu prúdu pritekajúceho z nemeckých veterných elektrární.

Štátom vlastnený ČEPS je jedinou spoločnosťou, ktorá má v Česku licenciu na prenos elektrickej energie. ČEPS prevádzkuje sústavy najvyššieho napätia v celkovej dĺžke viac ako 4.000 kilometrov. Firma zamestnáva zhruba 500 ľudí.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.