Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEPS spustil na hraniciach s Nemeckom dva zo štyroch regulačných transformátorov

Prvý regulačný transformátor PST (Phase Shifting Transformer) na rozvodni Hradec u Kadaně bol spustený na začiatku januára, druhý minulý týždeň v piatok. Na jednej z dvoch prepojovacích liniek z východnej časti Nemecka tak môžu od 13.1. dispečeri ČEPS lepšie regulovať toky elektrickej energie a udržiavať ich v bezpečných medziach. Transformátory pomôžu zvládať najmä náhle nápory elektriny z Nemecka, ktoré súvisia s výrobou elektriny vo veterných parkoch na severe krajiny. Tieto neplánované toky negatívne pôsobia aj na bezpečnosť prevádzky slovenskej elektrizačnej sústavy.

Investičné náklady celého projektu by podľa ČEPS nemali presiahnuť dve miliardy českých korún (cca 74 miliónov eur).

Stavba transformátorov začala na jar 2014 a mala byť pôvodne dokončená na konci roku 2016. Dodávka jedného z transformátorov ale mešká kvôli výrobnej chybe. ČEPS dnes uviedol, že zmieňovaný stroj bol už v talianskom výrobnom podniku TAMINI opravený a na konci minulého roka prešiel testami. Zvyšné dva transformátory by tak mohli byť podľa firmy sprevádzkované do polovice tohto roka.

So spustením podobných strojov sa počíta aj na nemeckej strane. Tamojší prevádzkovateľ prenosovej sústavy, spoločnosť 50Hertz, ich plánuje spustiť v druhej polovici roka v rozvodni Röhrsdorf.

Ako to funguje a prečo?

Transformátory s reguláciou fázy sú stroje, ktoré prostredníctvom posunu fázového uhla napätia na jeho vstupe a výstupe umožňujú aktívne riadenie pretekajúceho činného výkonu. Zjednodušene povedané, ak si predstavíme prenosovú sústavu ako nádrž s mnohými prítokmi a výstupmi, funguje PST ako ventil, ktorý obmedzí, resp. zvýši prietok daným výpustom. Obmedzenie toku na jednom vedení spôsobí prerozdelenie tokov v celej prepojenej sústave. A pretože elektrina prúdi cestou najmenšieho odporu, časť tokov sa presunie na iné, menej zaťažené vedenia, čím sa eliminuje možné preťaženie prenosovej sústavy.

Využívaním českých PST transformátorov s obdobnými na nemecko-poľskej hranici významne zníži náklady na prípadné nápravné opatrenia, najmä na medzinárodné redispečingy. Koordinácia ich prevádzky sa uskutočňuje s využitím regionálneho centra TSCNET, spoločnosti 13 európskych firiem.

Z bezpečnostného hľadiska je nutné vyčleniť časť cezhraničných prenosových kapacít pre prípad neplánovaných tokov, čo obmedzuje medzinárodný obchod s elektrinou. Po sprevádzkovaní všetkých štyroch PST transformátorov na nemecko-českej hranici bude možné uvoľnené kapacity využiť pre realizáciu obchodov s elektrinou.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.