Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická sieť - stĺpy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Argonne National Laboratory (licencia Creative Commons)
11. septembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEPS chce z Nemecka kompenzáciu za náhle prietoky elektriny

Preťaženie prenosovej siete môže v krajnom prípade viesť až k jej zrúteniu,  takzvanému blackoutu. „To, čo požadujeme, je garancia, že 50Herz zabráni prekročeniu stanovenej hraničnej hodnoty tokov a že v prípadoch, kedy sa jej to nepodarí, zaplatí spôsobené náklady a citeľnú sankciu,” povedal denníku námestník ministra priemyslu ČR Pavel Šolc.

Podľa denníka E15 sa 50 Herz sa zrejme k plateniu kompenzácií dobrovoľne nezaviaže, ale česká žiadosť dá nemeckej strane najavo, že by sa mala problémom zaoberať. „Tlak musí prísť priamo od nemeckého ministerstva hospodárstva, kancelárstva a regulátora. Tu je rola českých autorít, aby zdôraznili naliehavosť riešenia,” tlmočil Šolc.

Spoločnosť 50 Herz je jedným zo štyroch prevádzkovateľov nemeckej prenosovej sústavy. Vlastní ju belgický operátor a austrálski investori.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.