Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. apríla 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEPS chce chrániť českú sieť pred elektrinou z Nemecka

Český prevádzkovateľ energetickej distribučnej siete ČEPS chce krajinu chrániť pred nadmerným prílevom elektriny z veterných turbín v Nemecku, ktorý ohrozuje české distribučné systémy. ČEPS na ochranu českej distribučnej siete schválil plán výstavby elektrických transformátorov, povedal agentúre Reuters predseda dozornej rady spoločnosti Tomáš Hüner. Nárazový tok elektriny z veterných fariem zo sporo obývaných oblastí severného Nemecka totiž môže potenciálne preťažiť vedenie a vyvolať výpadky a straty, ak by prevádzkovatelia v ich dôsledku museli odstavovať elektrárne. Najakútnejší je tento problém na jeseň a začiatkom zimy, keď produkcia elektriny z vetra v Nemecku kulminuje.

Inštalácia transformátorov by prebytočnú elektrinu odklonila do distribučných sietí iných susedných krajín, ako je napríklad Poľsko. To však zvažuje obdobný krok. Česká strana ponúkla, že sa stavby vzdá, ak sa Berlín zaviaže zaplatiť v prípade veľkých prelivov elektriny penále. Nemecko však ponuku odmietlo. „Dohodu za komerčných podmienok sa nám dosiahnuť nepodarilo,“ vyhlásil Hüner.

Hüner dodal, že jedným z riešení by bolo, ak by nemeckí producenti elektriny mohli odpojiť obnoviteľné zdroje v prípade nadbytočnej produkcie, čo súčasná legislatíva v krajine neumožňuje. Nemecký kabinet však už schválil plán na urýchlenie výstavby 2 800 km elektrických vedení zo severu krajiny do priemyselne rozvinutejších oblastí na juhu.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.