Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. januára 2018 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny ropy stagnujú, naďalej sa však držia v blízkosti 2,5-ročných maxím

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou vo februári dosiahla do 7.32 h SEČ 60,40 USD (50,06 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o tri centy. Drží sa tak v blízkosti najvyššej hodnoty od júna 2015, ktorú zaznamenala v priebehu predchádzajúceho obchodovania, keď dosiahla 60,74 USD/barel.

Aj cena severomorskej ropnej zmesi Brent s marcovým kontraktom sa menila len v minimálnej miere. Oproti utorkovej uzávierke (2.1.) vzrástla do 7.32 h SEČ o jeden cent na 66,58 USD za barel. V predchádzajúcom dni dosiahla až 67,29 USD/barel, čo bola najvyššia hodnota od mája 2015.

Niektorí analytici ale upozorňujú, že počas tohto roka sa situácia môže zmeniť, a to najmä pre pokračujúci rast produkcie v USA. Navyše, pochybujú, či súčasné tempo dopytu sa udrží dlhší čas. K vyšším cenám ropy totiž na záver minulého roka prispeli nečakané udalosti, ktoré mali krátkodobý charakter, ako odstavenie ropovodu Forties v Severnom mori pre praskliny či výbuch na líbyjskom ropovode.

Ako povedal ropný analytik Ole Hansen z dánskej Saxo Bank, keďže problémy s ropovodmi sa podarilo vyriešiť a ani najnovšie protesty v Iráne nemali na jeho produkciu zatiaľ žiadny vplyv, nie je vylúčené, že ceny ropy pôjdu v nasledujúcom období dolu. Dôvodom je práve pokračujúci rast produkcie v USA. „Je otázkou času, kedy Spojené štáty dosiahnu hranicu 10 miliónov barelov denne,“ povedal Hansen. Ku koncu roka 2017 dosiahla produkcia ropy v USA 9,75 milióna barelov denne. Od polovice roka 2016 sa tak ťažba na tomto trhu zvýšila takmer o 16 %.

Navyše, aj ruská produkcia za minulý rok mierne vzrástla, aj keď menším tempom než v roku predtým a neistota vládne aj nad rozsahom dopytu zo strany Číny v neskoršom období. „Určité obavy máme aj v súvislosti s vývojom čínskej ekonomiky v roku 2018. To by mohlo viesť k nižšiemu rastu dopytu, než sa pôvodne očakával,“ dodal Hansen.

(1 EUR = 1,2065 USD)

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.