Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny ropy na záver týždňa vzrástli, za celý týždeň ale zaznamenali pokles o 1 %

V priebehu týždňa ceny ropy podporilo rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov (mimo ropného kartelu) pokračovať v programe obmedzovania produkcie. Na zasadnutí OPEC vo Viedni, ktoré sa konalo 30. novembra, predĺžili súčasnú dohodu o ťažobných limitoch o ďalších deväť mesiacov. To znamená do konca roka 2018.

Ceny komodity sa blížili k najvyššej úrovni od leta 2015, na záver týždňa ich však ovplyvnila informácia televízie ABC News v súvislosti s kauzou bývalého poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna. Televízia uviedla, že Flynna počas volebnej kampane stykmi s ruskými predstaviteľmi poveril priamo Trump. Na to reagovali finančné trhy a následne aj trhy s ropou. Správa sa neskôr ukázala ako nepravdivá.

Cena severomorskej ropy Brent s dodávkou vo februári vzrástla na záver piatkového obchodovania o 1,10 USD a obchodovanie uzatvorila na úrovni 63,73 USD (53,62 eura) za barel. Počas dňa pritom vyskočila až na 64,32 USD/barel. Uzatvorenie na úrovni 63,73 USD/barel však v porovnaní s poslednou januárovou cenou zo štvrtka, keď januárový kontrakt na Brent končil, znamenala rast iba o 16 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v januári sa na záver piatkového obchodovania zvýšila o 96 centov a obchodovanie uzatvorila na úrovni 58,36 USD za barel. Januárový kontrakt ropy WTI bude v platnosti až do 19. decembra.

Zároveň, čo sa týka celého týždňa, v obidvoch prípadoch zaznamenali ceny ropy pokles. Cena Brentu klesla v porovnaní so záverom predchádzajúceho týždňa o necelé 1 % a cena americkej WTI zhruba o 1 %.

(1 EUR = 1,1885 USD)

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.