Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny ropy mierne vzrástli, za týždeň sa čaká pokles zhruba o 5 %

V priebehu týždňa klesli ceny ropy najvýraznejšie v stredu (19.4.), keď pokles dosiahol viac než 3,5 %. Trhy tak reagovali na informácie amerického ministerstva energetiky, že zásoby benzínu v USA za predchádzajúci týždeň výrazne vzrástli. Na trhy nepriaznivo pôsobia aj informácie, že Spojené štáty pokračujú vo zvyšovaní produkcie ropy z bridlíc, čím podkopávajú súčasné úsilie OPEC a ďalších producentov znížiť nadmerné zásoby ropy vo svete.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s júnovým kontraktom dosiahla do 7.35 h SELČ 53,03 USD (49,35 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní so štvrtkovou uzávierkou to znamená rast o 4 centy. Čo sa týka vývoja za celý týždeň, očakáva sa, že cena Brentu zaznamená pokles o viac než 5 %. Ak sa tento odhad potvrdí, bude to najvýraznejší týždenný pokles od týždňa končiaceho sa 10. marcom.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom, ktorý vo štvrtok vypršal, uzatvorila na záver štvrtkového obchodovania na úrovni 50,27 USD/barel. To znamenalo pokles o 17 centov. Cena WTI s júnovým kontraktom dosiahla dnes do 7.35 h SELČ 50,77 USD/barel, čo predstavuje rast o 6 centov. Za celý týždeň sa v prípade WTI očakáva pokles o 4,6 %, čo v prípade potvrdenia prognózy bude opäť znamenať najvýraznejší pokles od týždňa končiaceho sa 10. marcom.

(1 EUR = 1,0745 USD)

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.