You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
30. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny ropy mierne vzrástli, americká WTI sa predáva nad 87 USD/barel

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s októbrovým kontraktom sa dnes okolo 7.30 SELČ predával po 87,34 USD (60,31 eura). To je o 7 centov viac než v pondelok (29.8.) na konci obchodovania v New Yorku. Kontrakt počas pondelka vyskočil o 1,90 USD a uzavrel na 87,27 USD za barel. Októbrový kontrakt na ropu Brent dnes ráno zdražel o 40 centov na 112,28 USD/barel.

Cena americkej ropy sa zvýšila približne o 16 % z úrovne okolo 76 USD za barel, na ktorej sa nachádzala pred troma týždňami. Hlavnou príčinou je zvýšenie optimizmu investorov ohľadom stavu americkej ekonomiky. Klesá totiž pravdepodobnosť, že Spojené štáty sa v druhej polovici roka znova dostanú do recesie.

Pondelková správa ukázala, že spotrebiteľské výdavky v USA, na ktoré pripadá až 70 % ekonomickej aktivity v krajine, v júli rástli najrýchlejšie za ostatných 5 mesiacov. To podporilo akciové trhy. Kľúčový index Dow Jones Industrial vyskočil o 2,26 % a uzavrel na 11.539,25 bodu.

„Investori očakávajú ďalšie uvoľnenie menovej politiky v USA, a to je ten dôvod, prečo sa peniaze vracajú späť do akcií,“ komentoval aktuálny vývoj manažér fondu Astmax Investments Tetsu Emori. Dodal, že ropa bude zdražovať, ak budú akcie rásť.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

(1 EUR = 1,4487 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.