Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Ceny povoleniek od začiatku septembra výrazne klesajú

Minulotýždňové dvojmesačné  maximum podporoval najmä výrazný rast cien nemeckej elektriny a britského plynu, spôsobené predovšetkým oznámením Kataru, hlavného dodávateľa LNG do Veľkej Británie, že v nasledujúcich týždňoch by mohlo dôjsť k znižovaniu dodávky LNG v dôsledku plánovanej údržby jeho LNG flotily. To, spolu s neustále rastúcim dopytom po LNG, vytlačilo britský plyn na vyše 77 pencí za therm. Vyššia cena plynu sprevádzaná rastúcimi maržami uhoľných elektrární v Európe zvyšovali dopyt po emisiách, ktoré vyskočili o vyše 30 % v porovnaní so začiatkom augusta, kedy sa ceny EUA prepadli na svoje dvojročné minimum.

Ekonomiky stagnujú, dlhy rastú

Pozitívny trend z konca augusta však zabrzdili slabé makroekonomické výsledky v EÚ a v USA. Európska ako aj americká ekonomika spomaľujú. Hospodársky rast je dôležitým ukazovateľom pre dopyt po elektrine a zároveň aj po emisných povolenkách. Zo zverejnených výsledkov PMI indexu, ktorý indikuje potenciál hospodárskeho rastu vyplýva, že ekonomika EÚ neexpanduje. S výnimkou Nemecka, v krajinách ako Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Írsko a prirodzene Grécko výroba skôr stagnuje. Tiež klesá ekonomický sentiment spotrebiteľov.

Pokrok nenastal ani v prípade dlhovej krízy v eurozóne, kde sa krajiny rozdeľujú v otázkach prístupu k poskytnutiu ďalších úverov Grécku. Stále viac krajín na čele s Fínskom požaduje od Grékov kolaterál, zatiaľ čo ozdravné opatrenia vlády sa míňajú účinku, ekonomika stagnuje a dlh neudržateľne rastie. Je však otázne, či nalievanie vody do prázdnej studne pomôže. Grécko tak či tak bude musieť defaultovať, keďže jeho súčasná situácia je neúnosná. Medzitým politici tlačia na centrálne banky, aby pumpovali do ekonomiky peniaze a stabilizovali trhy.  No ako poznamenal prezident ECB Trichet to, že trhy sú disfunkčné je vina vlád. Prakticky, trhy reagujú na vrtkavosť politikov.

To sa automaticky prejavuje na cenách akcií ako aj na energetických komoditách. Ich vývoj od začiatku septembra poznamenal prudký pokles. S negatívnymi ekonomickými správami poklesla ropa Brent z takmer 117 dolárov v strede minulého týždňa na 111 dolárov v pondelok. Poklesla aj nemecká elektrina, najmarkantnejšie však spotová cena, ktorá tento pondelok oscilovala na úrovni okolo 45 eur, takmer 13 eurový pokles oproti minulotýždňových 58 eur za megawathodinu. Výrazný pokles britského plynu a pomerne stabilná cena uhlia podporili pokles povoleniek na trojtýždňové minimum.

Rekordné objemy na emisných trhoch

Cenový vývoj na emisných trhoch mal počas posledného týždňa klesajúcu tendenciu. V utorok síce EUA Dec11 kontrakty prekročili 13.54 eur za tonu CO2, následný vývoj však emisie dotlačil  pod úroveň €12.40. Rovnaký trend bol aj v prípade kjótskych povoleniek, ktoré sa prepadli z hranice 9 eur a v pondelok sa ustálili mierne nad 8.40 eur. Spread medzi EUA a CER sa síce zúžil, no ešte stále je na relatívne vysokej hodnote, dosahujúc €3.5-€3.6 V dôsledku stále rastúceho objemu povoleniek CER a v poslednom období hlavne ERU sa však tento spread môže ďalej rozširovať.

August bol opäť rekordným mesiacom čo do množstva zobchodovaných objemov, tak aj do množstva vydaných povoleniek. V prípade kjótskych povoleniek CER bol zobchodovaný objem v auguste 2011 o 82% vyšší v porovnaní s minulým rokom. Rovnako boli aj rekordné objemy schválené OSN, 37.7 miliónov, čo je historicky druhá najvyššia hodnota vydaných CER. Podobne aj emisné kvóty z JI projektov presiahli historické rekordy. Len samotné Rusko vydalo 16.8 milióna ERU povoleniek, čo je 3-krát viac ako vydalo za celý 2011 dokopy. Vo všeobecnosti je Rusko najväčším recipientom projektov JI, podobne ako je Čína v prípade CDM. EUA bolo zobchodovaných 605 miliónov, takmer 7% viac ako v júli.

Vyhliadky na nasledujúci týždeň sú negatívne. Stále rastúca ponuka ofsetov na jednej strane a takmer 5 mil. EUA predávaných Gréckom, VB a Nemeckom tento týždeň bude vytvárať negatívne tlaky na cenu. Významnú úlohu bude mať tiež politické dianie v Nemecku, kde strana A. Merkel prehrala ďalšie  regionálne voľby, tiež hlasovanie o úspornom balíčku v Taliansku a pokusy o prekonanie politických rozdielov týkajúcich sa ďalšej pôžičky Grécku, ktoré na trhu vytvárajú neistotu ohľadom ďalšieho vývoja dlhovej krízy v EÚ.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.