Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
21. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny pohonných látok v Európskej únii stále rastú

Ceny pohonných látok v Európskej únii stále rastú. S výnimkou piatich krajín sú ceny benzínov v štátoch únie historicky najvyššie. Platí to aj pre priemernú hodnotu nafty, ktorá v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástla o viac ako jeden cent za liter. Pri nafte platí, že deväť krajín únie má aktuálne najvyššie ceny v histórii. Ako ďalej agentúru SITA informoval internetový portál natankuj.sk, na to, aby priemerná cena nafty v únii stúpla k rekordu, potrebuje zdražieť ešte asi o päť centov za liter.

Benzíny za posledný týždeň zdraželi v 21 štátoch, zlacneli v jednom. Ceny nafty stúpli v 15 krajinách, v siedmich klesli. Najväčší rast cien benzínov zaznamenala únia v Belgicku a v Česku. Benzíny zlacneli iba v Maďarsku. Nafta zdražela najvýraznejšie podobne ako pri benzíne v Belgicku a v Česku. Najviac zlacnela v Bulharsku a v Luxembursku.

Slovensko sa už šiesty týždeň po sebe drží na 15. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov Európskej únie. V rebríčku najnižších cien nafty sa už niekoľko týždňov pohybuje okolo 12. a 13. miesta. Tento krát je SR po poklese o jedno miesto znovu na 13. priečke. V porovnaní s krajinami Višegrádskej štvorky a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny. Nafta je lacnejšia v Poľsku a o dve desatiny centu za liter aj v Rakúsku. Nižšie ceny pohonných látok bez daní má z okolitých členských krajín únie Poľsko a Rakúsko.

Priemerná cena benzínu s oktánovým číslom 95 dosiahla na Slovensku k 18. aprílu tohto roka 1,465 eura za liter a nafty 1,360 eura za liter. Bez daní sa pritom cena 95-oktánového benzínu dostala na 0,654 eura za liter a nafty na 0,731 eura za liter. Priemerná cena 95-oktánového benzínu v EÚ bola pritom 1,456 eura za liter a nafty 1,368 eura za liter. Priemerná cena uvedeného benzínu bez daní sa vyšplhala na 0,683 eura za liter a nafty na 0,736 eura za liter.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 8,3 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je vyššia oproti SR o 4,6 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 3,7 centu za liter nižšiu hodnotu ako priemer v únii. Nafta bez daní je v SR v porovnaní s priemerom únie lacnejšia o 0,5 centu za liter.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.