Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny pohonných látok v Európskej únii stagnujú

Pokles priemerných cien pohonných látok v Európskej únii (EÚ) sa zastavil. Ceny benzínov a nafty v únii podľa portálu Natankuj.sk v priemere stagnujú. „Napriek tomu je viac krajín, kde pohonné látky zdraželi ako tých, kde zlacneli,“ dodal Tomáš Novotný z portálu. Benzíny minulý týždeň zlacneli v ôsmich štátoch únie a naopak zdraželi v trinástich. Ceny nafty stúpli v jedenástich krajinách, v deviatich naopak klesli. Slovensko sa v rebríčku najnižších cien benzínov v EÚ dlhodobo nachádza na 15. mieste. Aj v rebríčku najnižších cien nafty je pätnáste, bez zmeny v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Benzíny zlacneli najviac podľa Natankuj.sk vo Veľkej Británii, a to o 0,022 eura za liter. Naopak najviac zdraželi v Luxembursku o 0,019 eura za liter. Nafta zlacnela najvýraznejšie vo Veľkej Británii o 0,023 eura a na Cypre o 0,014 eura za liter. Najväčší rast cien nafty únia zaznamenala v Dánsku o 0,021 eura za liter a v Česku o 0,016 eura. Cena LPG sa znížila najviac v Rumunsku o 0,009 eura za liter, pričom skvapalnený propán-bután zdražel najvýraznejšie v Poľsku o 0,003 eura za liter.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny. Nafta je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku. „Nižšie ceny benzínov a nafty bez daní má z okolitých členských krajín únie Rakúsko a Poľsko. Obe tieto krajiny sú pritom z hľadiska cien benzínov bez daní najlacnejšie v celej Európskej únii,“ dodáva Tomáš Novotný.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 3,2 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je oproti nám vyššia o 1,6 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 0,7 centu za liter vyššiu hodnotu ako priemer v EÚ. Nafta bez daní je v porovnaní s priemerom únie drahšia o 2,3 centu za liter. Pre niektorých motoristov zo Slovenska sa tak viac oplatí tankovať v okolitých štátoch. Platí to podľa portálu najmä pre ľudí z okrajových častí severu, východu, juhu a juhozápadu krajiny. „V prípade, že sa rozhodnete ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa vám oplatí zájsť pre benzín v priemere 59 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku, pre naftu najviac 55 km,“ uvádza Tomáš Novotný. Po benzíny sa do okolitých krajín únie oplatí ísť ešte do Rakúska, a to zhruba 22 km a aj do Maďarska zhruba 12 km

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.