Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny pohonných látok v EÚ v minulom týždni klesli

Ceny pohonných látok v Európskej únii klesli v minulom týždni priemerne o viac ako 1 cent za liter. Benzíny v uplynulom týždni zlacneli v 19 štátoch únie a zdraželi v štyroch. Naopak nafta zdražela v deviatich krajinách a zlacnela v 15. Ako vo štvrtok informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, najvýraznejšie zlacneli benzíny v Belgicku a v Maďarsku, naopak najviac zdraželi v Dánsku a v Litve. Nafta podľa údajov EÚ zlacnela najvýraznejšie v Belgicku a vo Švédsku. Najväčší rast cien nafty únia zaznamenala v Litve a na Slovensku, keď stúpla o 0,012 eura za liter. Cena LPG sa znížila najviac vo Francúzsku a v Poľsku, najvýraznejšie zdražela v Maďarsku a v Litve.

Slovensko sa v rebríčku najnižších cien benzínov EÚ dlhodobo nachádza na 15. mieste, v rebríčku najnižších cien nafty kleslo o štyri miesta na 16. miesto. Benzíny sú na Slovensku oproti priemeru EÚ lacnejšie o 2,5 centa za liter, priemerná cena nafty v únii je nižšia o 2,4 centa za liter. V porovnaní s okolitými krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny, či s daňami alebo bez nich. Nafta s daňami je drahšia iba v Maďarsku, rovnako ako nafta bez daní. Za ostatný rok na Slovensku podľa údajov EÚ narástli ceny o 15,1 % benzínov, čo predstavuje 19 centov za liter. Za rok sa zdvihli ceny nafty o 21,1 %, čo je 24,2 centov za liter.

Niektorým motoristom zo Slovenska sa podľa Novotného viac oplatí tankovať v okolitých štátoch. Platí to najmä pre ľudí z okrajových častí severu, východu, juhu a juhozápadu našej krajiny. Do Poľska sa motoristom oplatí zájsť pre benzín v priemere 61 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do 63 kilometrov. Po benzíny sa do okolitých krajín EÚ oplatí ísť do Rakúska približne 22 kilometrov, do Maďarska takmer 37 kilometrov a do Českej republiky približne 20 kilometrov.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.