Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny pohonných látok v EÚ klesli v priemere o 3 centy za liter

Priemerné ceny pohonných látok sa v EÚ znížili takmer o 3 centy za liter. Podľa informácií Tomáša Novotného z internetového portálu natankuj.sk, naposledy klesali ceny benzínov a nafty takto prudko na jeseň v roku 2008 po zásahu ekonomickej krízy. Najvýraznejší podiel na poklese priemerných cien v rámci celej únie má prudké zlacnenie pohonných látok v Nemecku, kde za týždeň zlacneli benzíny a nafta o viac ako 6 centov za liter.

Benzíny za týždeň zlacneli v 18 štátoch únie, zdraželi v štyroch. Ceny nafty sa v EÚ znížili v 18 krajinách, stúpli v 6 štátoch. Najvýraznejší rast cien benzínov portál zaznamenal v Belgicku a v Maďarsku. Benzíny zlacneli najviac v Nemecku a vo Švédsku. Nafta zdražela najvýraznejšie v Estónsku a v Rumunsku. Najviac zlacnela v Nemecku a v Bulharsku. Cena LPG sa podľa únie zvýšila v Luxembursku a v Rumunsku. Skvapalnený propán-bután zlacnel najvýraznejšie v Česku a v Taliansku.

Slovensko sa rovnako, ako počas predchádzajúcich siedmich týždňov, nachádza na 15. mieste rebríčka najnižších cien benzínov Európskej únie. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme najdrahšie benzíny. Nafta je drahšia v Maďarsku a v Česku. Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru EÚ lacnejšie o 1,1 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je oproti nám vyššia o 0,4 centu za liter.

Za rok stúpli ceny benzínov spomedzi krajín EÚ najviac v Lotyšsku a v Írsku. Najmenší rast cien benzínov za rok zaznamenala únia v Nemecku. Z tohto pohľadu je Slovensko spolu s Cyprom na 24. mieste. Podľa únie u nás narástli ceny benzínov za rok o 18,3 centu za liter. V priemere sú benzíny v EÚ drahšie od vlaňajšieho apríla o 10,5 centu za liter, nafta je pre celú úniu drahšia o 13,8 centu za liter.

Nafta za rok zdražela najviac na Malte a vo Fínsko. Najmenej sa za 52 týždňov ceny nafty zvýšili v Slovinsku. Na Slovensku sa cena nafty medziročne zvýšila o 20,5 centu za liter, čo nás zaraďuje na 23. miesto v rámci všetkých krajín Európskej únie.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.