Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. mája 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny pohonných látok v EÚ klesali aj stúpali

Ceny pohonných látok v Európskej únii za posledný týždeň klesali aj stúpali. Benzíny v únii zlacneli v 16 štátoch, zdraželi v 7 krajinách. Ceny nafty klesli v EÚ v 11 štátoch, v 12 zdraželi. Slovensko je po minulom týždni na 14. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie. „Ani v rebríčku najnižších cien nafty sme svoju minulotýždňovú pozíciu nezmenili a sme naďalej na 15. mieste,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 8,2 centu za liter. Priemerná cena nafty v Únii je v porovnaní s našou krajinou vyššia o 5,2 centu za liter. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny, nafta je drahšia len v Maďarsku. Benzíny bez daní na Slovensku sú v únii desiate najlacnejšie. Z okolitých krajín majú benzíny bez daní drahšie len Maďari. Nafta bez daní na Slovensku je najdrahšia spomedzi krajín V4 a Rakúska; je 18. najlacnejšia v únii.

Slovákom sa oplatí ísť natankovať do zahraničia. „Do Poľska sa oplatí zájsť pre benzín v priemere 46 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 37 kilometrov,“ dodal Novotný. Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 20 kilometrov ďaleko, po naftu približne 10 kilometrov. Benzín kúpia Slováci výhodnejšie aj v Čechách, a to asi 24 kilometrov od štartovacej pozície a do Maďarska asi 18 kilometrov. Po naftu sa do Česka a Maďarska neoplatí jazdiť.

Za rok stúpli ceny benzínov v únii v troch krajinách, najviac v Bulharsku, a to o 8 centov za liter. V ostatných krajinách sa v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom tankujú benzíny lacnejšie. Slovensko za rok znížilo ceny benzínov o 10,2 centu za liter. Nafta za rok zdražela najviac v Bulharsku, a to o 10,9 centu za liter. V 23 krajinách je nafta lacnejšia ako pred rokom. Na Slovensku sa za rok znížili ceny nafty podľa EÚ o 8,5 centu za liter.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.