Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny pohonných látok v EÚ klesajú

Priemerná cena benzínov v Európskej únii pokračuje v poklese. Minulý týždeň sa k zlacneniu pridala aj priemerná cena nafty. Ako ďalej agentúru SITA informoval internetový portál natankuj.sk, na Slovensku sa ceny nemenia, a tak je SR naďalej jednou z tých krajín, kde za rok stúpli ceny pohonných látok najviac v únii.

Benzíny minulý týždeň zlacneli v 15 štátoch únie, zdraželi v siedmich. Ceny nafty stúpli v deviatich krajinách, v 13 klesli. Benzíny zlacneli najviac v Belgicku a vo Veľkej Británii. Najvýraznejšie zdraželi v Dánsku a v Slovinsku. Nafta zlacnela najviac v Belgicku a na Slovensku. Najväčší rast cien nafty bol v Lotyšsku a v Slovinsku. „V súvislosti s údajným poklesom cien nafty na Slovensku treba dodať, že ide o korekciu nesprávnych údajov, ktoré únia zverejnila v predchádzajúcich dvoch týždňoch. V našej krajine sa totiž už mesiac ceny pohonných látok nemenili,“ upozorňuje portál.

Slovensko sa v rebríčku najnižších cien benzínov Európskej únie dlhodobo nachádza na 15. mieste. V rebríčku najnižších cien nafty stúplo o jednu priečku na 16. pozíciu. V porovnaní s krajinami Višegrádskej štvorky a Rakúska má SR najdrahšie benzíny nielen s daňami ale aj bez daní. Nafta je s daňami i bez daní drahšia iba v Česku.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 2,8 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je oproti SR nižšia takisto o 2,8 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 0,9 centu za liter vyššiu hodnotu ako priemer v únii. Nafta bez daní je v SR v porovnaní s priemerom únie drahšia o 1,2 centu za liter.

Za rok stúpli ceny benzínov v únii najviac v Taliansku, o 23,1 centu za liter. Najmenší rast cien benzínov zaznamenala únia v Poľsku s hodnotou 5,4 centu za liter. Z tohto pohľadu je Slovensko na 25. mieste. Podľa únie v SR narástli ceny benzínov za rok o 21,3 centu za liter. Aj nafta zdražela za rok najviac v Taliansku, a to o 25,6 centu za liter. Najmenej sa za 52 týždňov ceny nafty zvýšili v Slovinsku, o 8,8 centu za liter. Na Slovensku sa za rok zdvihli ceny nafty podľa údajov únie o 22,2 centu za liter, čo SR umiestňuje na 24. miesto.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.