Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny pohonných látok môžu v nasledujúcich týždňoch stúpať

„Ceny stúpajú na základe predpokladu zvýšeného dopytu po menšom celkovom množstve ropy v obehu. Vyjednaný niekoľkomesačný odklad implementácie embarga pre Grécko, ktoré z Iránu dováža tretinu svojej spotreby, však tento nárast zmierňuje,“ uviedla v reakcii pre TASR Jacová.

„Faktormi, ktoré môžu situáciu v najbližších týždňoch meniť, či už negatívne, alebo pozitívne, bude najmä zásadná stabilizácia gréckeho dlhu a krízy v eurozóne, a teda pozitívnejší ekonomický výhľad na rok 2012, alebo vyhrotenie situácie v oblasti Perzského zálivu, konkrétne obmedzenie vývozu ropy cez Hormuzský prieliv,“ spresnila.

Európska únia v pondelok (23. 1.) oficiálne prijala rozhodnutie o ropnom embargu voči Iránu. Embargo je vnímané ako súčasť širších sankcií EÚ postihujúcich Teherán za vývoj jadrového zbrojného programu. Na prijatí okamžitého embarga na ropu a ropné produkty sa v pondelok 23. januára 2012 zhodli šéfovia európskej diplomacie zo všetkých 27 členských štátov EÚ.

Embargo sa bude týkať iba nových dohôd o dovoze iránskej ropy a ropných produktov, pričom doterajšie dohody, uzatvorené pred prijatím embarga, môžu byť realizované najneskôr do začiatku júla. Irán odmieta obvinenia medzinárodnej verejnosti z vývoja nukleárneho arzenálu a tvrdí, že jeho jadrový program je využívaný iba na mierové účely.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.