Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kuchyna plyn horák ceny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. marca 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ceny plynu sú na trhoch najnižšie za posledné dva roky, ceny elektriny za posledný rok a pol

Pred rokom kupovali obchodníci elektrinu ešte za 56 eur, v súčasnosti je to niečo okolo 48 eur za megawatthodinu. V roku 2008 pred krízou boli ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu. „Jednoznačne odporúčame uzatvárať dlhodobejšie zmluvy, kde má zákazník možnosť rýchlo reagovať na situáciu na trhu a uzatvárať si svoje nákupné pozície na viacročné obdobie,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA konateľ spoločnosti Elgas Slovensko Vlastimil Vaníček.

Aktuálne je hlavným faktorom ovplyvňujúcim ceny energií na trhoch koronavírus. Ten by mohol doviesť elektrinu a plyn na nové historické minimá. „Objavujú sa správy, že ak sa výrazne rozšíri vírus v Nemecku, môže pre opatrenia klesnúť spotreba, a to potlačí bezprostredne nadol spot a sprostredkovane bude klesať aj forward. Toto sa týka elektriny aj plynu,“ dodal Vaníček.

Vzťah dopytu a ponuky

Pre ceny plynu má podľa konateľa spoločnosti Elgas Slovensko jeho prebytok zásadnú úlohu. Aj tu totiž platí, že cena je výsledkom vzťahu medzi dopytom a ponukou.

Na strane ponuky je prebytok plynu. Stav plynu v zásobníkoch je na rekordných úrovniach, prísun LNG do Európy je na rekordných úrovniach, Gazprom dodáva rekordné objemy do Európy. Na druhej strane máme v Európe aj nízku spotrebu plynu. Dôležitú úlohu zohrávajú teplá zima, spomalenie ekonomiky v dôsledku koronavírusu a prebytky elektriny z veterných elektrární znižujú potrebu prevádzky paroplynových cyklov, ktoré by v opačnom prípade spotrebovávali významné množstvá plynu,“ vysvetlil Vaníček.

Mnohí hráči na trhu s plynom aj preto podľa neho čakajú s dlhodobejším nákupom na pokles cien na jar, keď sa začne výrazne otepľovať, a pomerne vysoký stav zásob plynu v zásobníkoch bude znižovať dopyt po plyne na jeho letné vtláčanie.

Prebytok plynu pre koronavírus

Ceny plynu teda tlačí nadol dopyt aj ponuka. „A to v budúcnosti ponuka plynu v Európe ešte porastie,“ podotkol Vaníček. Podľa neho vzrastie napríklad prísun LNG plynu, keďže USA ho má prebytok, a tak sa ho snaží exportovať. V Ázii je tiež prebytok plynu pre koronavírus, takže sa viac LNG tankerov presunie do Európy namiesto do Ázie.

V budúcom alebo v tom ďalšom roku majú byť sprevádzkované nové ruské plynovody Nord Stream 2 a Turish stream, ktoré budú ďalej navyšovať ponuku plynu v Európe,“ konštatoval Vaníček.

Spoločnosť Elgas je členom energetickej skupiny GGE. Obchoduje a dodáva elektrickú energiu a zemný plyn vrátane podporných služieb klientom na slovenskom trhu už od roku 2010. Spoločnosť Elgas je jedným z dodávateľov energií na trhu, pričom v roku 2018 dodala zákazníkom jednu terawatthodinu elektrickej energie a tri terawatthodiny plynu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.