Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny plynu pre domácnosti budú známe až v stredu

Budúcoročné ceny zemného plynu pre domácnosti budú známe až v stredu. Regulačný úrad chcel pritom oznámiť domácnostiam ceny plynu už v pondelok. „Cenové konanie, ktorého výsledkom má byť maximálna cena za dodávku plynu pre domácnosti pre regulovaný subjekt Slovenský plynárenský priemysel, je mimoriadne náročné, ako po stránke obsahovej, tak aj po stránke procedurálnej. Cenové konanie preto stále pokračuje a cena nie je ešte určená,“ zdôvodnil meškanie hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Miroslav Lupták.

Regulačný úrad stanoví ceny plynu pre domácnosti z vlastného podnetu. Úrad totiž odmietol návrh Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zvýšiť ceny plynu o 23 %. Podľa šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka by percentuálny nárast plynu nemal byť dvojciferný. Cenový návrh slovenského dominantného dodávateľa plynu bol podľa regulátora „neakceptovateľný, neodôvodniteľný“ a nebol v súlade so zákonom o regulácii. Regulačnému úradu prekážal v cenovom návrhu plynárov fakt, že dokonale nezdokumentovali náklady na prístup do prepravnej siete a náklady na prepravu plynu. SPP kritiku regulátora odmietol.

Plyn pre domácnosti v tomto roku zdražel hneď dvakrát. Potom, čo sa domácnostiam zvýšili ceny zemného plynu v priemere o 4,47 % začiatkom tohto roka, zdražel plyn aj od júla, a to v priemere o 6,92 %.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.