Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny najmenej kvalitných typov ropy sa približujú k 20 USD/barel

Aj Irak ponúka kupcom z Ázie svoj najťažší typ ropy za približne 25 USD/barel. Niektorí producenti zo západnej Kanady predávajú ropu za menej ako 22 USD/barel.

Viac ako tretina svetovej produkcie ropy nie je pri takýchto cenách ekonomicky rentabilná,“ upozornil Ehsan Ul-Haq, hlavný konzultant spoločnosti KBC Advanced Technologies, s tým, že kanadskí producenti môžu mať problémy pokryť svoje prevádzkové náklady.

Ceny ropy sa už prepadli na úroveň, ktorú dosiahli počas globálnej krízy v roku 2009. Dôvodom súčasného vývoja cien je nadbytok ropy na svetovom trhu.

Zatiaľ čo ceny americkej ľahkej ropy WTI a severomorskej ropnej zmesi Brent (s ktorými sa najviac obchoduje, lebo majú len nízky obsah síry a ľahšie sa spracovávajú) sa približujú k hranici 35 USD za barel, ťažšie a hustejšie typy ropy s vyšším obsahom síry sú už oveľa lacnejšie.

Podľa údajov Bloomberg cena mexickej ropnej zmesi sa za 18 mesiacov do 11. decembra 2015 prepadla o 73 % na 27,74 USD/barel a je najnižšia od roku 2004. Ropa zo západnej Kanady, ktorá je hustá a sírnatá, zlacnela o 75 % na 21,82 USD za barel, čo je sedemročné minimum.

Iné typy ropy, vrátane ekvádorskej ropy Oriente, saudskoarabskej Arab Heavy a irackej Basrah Heavy, sa tiež predávajú za menej ako 30 USD za barel.

Tieto husté typy ropy sú vždy lacnejšie ako ľahké, pretože ich spracovanie je náročnejšie a vyžaduje si vyššie investície do vybavenia rafinérií, ktoré potrebujú napríklad drahé koksovne.

Situácia na trhu s hustejšou a lacnejšou ropu je tak čoraz dramatickejšia a pre mnohých producentov to takto dlho pokračovať nemôže.

Mexickej vláde sa podarilo ochrániť sa pred poklesom cien ropy a zabezpečiť si exportné kontrakty na dodávku 212 miliónov barelov ropy v roku 2016 za priemernú cenu 49 USD.

Ale nie všetci producenti mali také šťastie. Rozpočet Venezuely na rok 2016 počíta napríklad s priemernou cenou ropy 40 USD/barel, pričom krajina momentálne predáva komoditu pri cene tesne nad hranicou 30 USD/barel. Dolárové devízové rezervy Venezuely už tento rok klesli o 32 % na 14,6 miliardy USD.

Iróniou je, že tí, ktorí predávajú za najnižšie ceny, pumpujú na trh stále viac ropy, a tým tlačia jej ceny smerom nadol. Snažia sa totiž predať čo najviac ropy za súčasné ceny, kým ešte viac neklesnú.

(1 EUR = 1,0983 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.