Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf burza - pixabay
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
12. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ceny energií na burzách rastú, zmluvy na dlhšie obdobie sa oplatia

Nárast cien na komoditných burzách sa týka predovšetkým elektriny. Jej cena pre budúci rok (produkt SK BL CAL18) sa momentálne obchoduje tesne pod hranicou 40 €/MWh. „Pred rokom bol rovnaký produkt na úrovni 28 €/MWh. Medziročne teda môžeme hovoriť o približne 40 percentnom  náraste,“ hovorí M. Semrič.

Pri plyne je situácia o niečo priaznivejšia, aj tu však došlo k nárastu burzových cien. Plyn pre rok 2018  sa momentálne obchoduje na úrovni 17,30 €/MWh, pričom pred rokom bol o približne euro za MWh lacnejší.

MAGNA ENERGIA preto svojim firemným odberateľom z neregulovaného segmentu odporúča, aby si ceny elektriny a plynu zazmluvnili na obdobie dlhšie než jeden rok. „V období, keď ceny na komoditných burzách klesali, neboli problémom ani jednoročné zmluvy. Teraz sa ale situácia zmenila. Preto spoločnostiam odporúčame, aby si ceny zafixovali na dlhšie obdobie,“ vysvetľuje Martin Semrič.  

MAGNA ENERGIA tak zmluvy na jeden rok svojim firemným odberateľom neodporúča. Tie spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť riskovať nárast cien v roku 2020, môžu zvážiť zmluvu na dva roky. „Firmám, ktoré chcú mať svoje náklady pod kontrolou, odporúčame fixáciu cien na tri roky. Trh totiž nepredpokladá, najmä pri elektrine, výraznejšiu korekciu cien smerom nadol. Jej cenu totiž budú tlačiť nahor plány EÚ týkajúce sa zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov na celkovom energetickom mixe. Proti poklesu cien elektriny hovoria aj plány týkajúce sa ukončenia výroby elektriny z jadrovej energie vo viacerých významných európskych krajinách,“  dodáva Martin Semrič.

Zdroj: MAGNA ENERGIA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.