Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10 € bankovka - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
13. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ceny elektriny u veľkých dodávateľov oproti vlaňajšku klesli

Minulé týždne ÚRSO vydal nové cenové rozhodnutia pre trojicu veľkých aj množstvo malých dodávateľov elektriny, ktorí zaisťujú dodávku pre vyše 99 % domácností na Slovensku. Nie všetky rozhodnutia sú zatiaľ zverejnené na webstránke úradu.

Bližšie sme sa pozreli na trojicu najväčších dodávateľov elektriny – VSE, ZSE a SSE, ktoré mali v roku 2015 v priemere 78-percentný podiel na dodávke elektriny pre odberateľov z kategórie domácností, malých podnikov aj veľkých firemných odberateľov. Keďže menší dodávatelia sa snažia podliezť ceny veľkých konkurentov, úspory pre odberateľa môžu byť značné.

Zmenené už boli aj ceny pre dodávateľov poslednej inštancie, ktorými sú rovnaké tri veľké firmy.

Nové ceny platia spätne od 1.1., rozhodnutia vydané koncom  minulého roku úrad zrušil.

Fix ako vlani, komodita klesla

U všetkých troch veľkých dodávateľov platí, že maximálna cena za dodávku pre domácnosti aj malé podniky oproti minulému roku klesla.

V súlade s vyhláškou sa fixné platby vrátili na vlaňajšiu úroveň 0,65 eura mesačne za odberné miesto. Zvýšiť sa pritom mali na 1 euro mesačne. Pri variabilnej zložke do hry vstúpila najmä nižšia cena komodity na burze v stanovenom polroku, ktorá vstupuje do vzorca.

Zohľadňuje sa v ňom obdobie od 1.1. do 30.6. predchádzajúce roka, t.j. 2016. Vtedy boli ceny komodity podstatne nižšie než dnes, pohybovali sa od 24 do 30 eur za megawatthodinu. V tomto roku už prekročili 50 €/MWh, čo by sa podľa súčasného znenia cenovej vyhlášky malo prejaviť v regulovaných cenách pre rok 2018.

Zdroj: ÚRSO

Východoslovenská energetika ako prvá oznámila, že ukončila analýzu svojich cenových rozhodnutí. „Koncová cena klesne v priemere o 2,35 % oproti roku 2016 a teda zákazníci VSE môžu v tomto roku pri nezmenenej spotrebe a tarife ušetriť. Zníženie sa týka všetkých regulovaných segmentov – domácnosti i malé firmy – vo všetkých tarifách,“ uviedla Katarína Šulíková, špecialista komunikácie VSE.  „K poklesu koncovej ceny došlo predovšetkým vďaka zníženiu ceny za dodávku (časť ceny, ktorú ovplyvňuje VSE) a to až takmer o 10 %,“ dodala.

Konateľ spoločnosti ČEZ Slovensko Stanislav Kovalík pre náš portál uviedol, že v časti dodávka u nich ceny medziročne klesli o viac ako 15 %.

Komparácia

V porovnaní so zrušenými rozhodnutiami ale nie vždy platí, že variabilná zložka je po novom výhodnejšia. V prípade malých podnikov odoberajúcich elektrinu od VSE aj ZSE im mohlo zrušené rozhodnutie pomôcť, keďže spojením oboch kategórií zraniteľných odberateľov sa ich ceny priblížili k domácnostiam.

Zohľadnená cena na burze, maximálna výška primeraného zisku a tiež maximálny koeficient v závislosti od plánovaného diagramu dodávky zostali pritom pre rok 2017 rovnaké podľa zrušenej aj novej vyhlášky. Neznámou sú však náklady jednotlivých dodávateľov na odchýlku, ktoré im ÚRSO stanovil.

Jedine ZSE Energia podľa ich cenového rozhodnutia vyjadrila nesúhlas s navrhovanými plánovanými nákladmi na odchýlku. Všetci traja tradiční dodávatelia však namietali voči spätnému obdobiu platnosti a upozornili na aplikačné, právne, daňové aj účtovné dopady.

Nižšie uvádzame porovnanie cien podľa vydaných rozhodnutí (t.j bez DPH, odvodu do jadrového fondu a ďalších regulovaných položiek ceny). Každý z troch dodávateľov ponúka vlastnú škálu sadzieb. Najširšiu má SSE, ktorá napríklad poskytuje aj špeciálnu tarifu pre víkendové chalupy.

Hoci v niektorých sadzbách sú odlišnosti malé, nájsť sa dajú tiež veľké rozdiely. Napríklad pri DD5 (priamovýhrevné elektrické vykurovanie) zaplatí odberateľ SSE vo vysokej tarife až 77,58 €/MWh. Ak by mal ako dodávateľa VSE, zaplatil by len 50,50 €/MWh. Výhodnejšie zase môžu svietiť obce a mestá, ak si vyberú ZSE. 

Niektorým odberateľom sa preto oplatí vyrokovať individuálnu zľavu alebo prejsť inam.

 

Pozn. red.: Zvýraznené sú najnižšie sadzby v danej kategórii dodávateľa

Ďalšie podstatné komponenty

Do  ceny, ktorú platí koncový odberateľ, ale popri komodite a nákladom na dodávku vrátane primeraného zisku vstupujú aj ďalšie zložky. Významnú časť tvorí distribúcia, kde sa jednotlivé sadzby vrátili na úroveň minulého roka a pri distribučných stratách sa trochu znížili. Viac sa dočítate v našom staršom článku

Významným komponentom je tiež tarifa za prevádzkovanie systému (TPS), prostredníctvom ktorej sa predovšetkým dotujú obnoviteľné zdroje, kombinovaná výroba elektriny a plynu a tiež ťažba a spaľovanie domáceho uhlia. Pre tento rok zostáva na úrovni 26,2030 €/MWh, čo je o viac než 3 eurá viac ako vlani. Pri nastavení výšky TPS sa totiž vychádza z predpokladaného množstva dodanej elektriny z OZE a KVET pre tento rok, ktorú výrobcovia nahlásili vlani.

Retroaktívne kroky regulátora sa teda výšky jej sadzby nijako nedotkli, hoci systém fakturácie sa vrátil k jednozložkovej TPS-ke namiesto štvorzložkovej, ktorá mala platiť od začiatku tohto roka.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.