Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
7. septembra 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ceny elektriny sú na rekordných hodnotách, kontrakt na budúci rok je už na úrovni 95 eur

Ako pri elektrine, tak aj pri plyne sa budúcoročný kontrakt v súčasnosti obchoduje približne so 100-percentnou prirážkou, oproti začiatku roka. Ešte horšia situácia s nárastom cien je na kratších a to mesačných kontraktoch. Tie sa obchodujú v ešte vyšších cenových hladinách ako vyššie spomínaný budúcoročný kontrakt, a to približne o ďalších 50 % vyššie,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom Stredoslovenskej energetiky Marián Rosinec.

Podľa neho je to zapríčinené pokračujúcim vysokým dopytom a znižovaním dodávok.

Predĺžená vykurovacia sezóna

Vysoký dopyt po plyne začal už na začiatku tohto roku, keď sa predĺžila vykurovacia sezóna. Následne po skončení vykurovacej sezóny mala začať sezóna vtláčania plynu do zásobníkov.

Keďže plyn je sezónna komodita spravidla v lete s nižšími cenami, tak plnenie zásobníkov začalo pozvoľna s očakávaním nižších letných cien.

Toto sa však vzhľadom na nižšie dodávky plynu do Európy, hlavne zo strany Ruska a LNG (skvapalnený plyn) neudialo. Naopak, so zostrujúcou sa situáciou ceny plynu rástli a dnes máme zásobníky v Európe naplnené na približne 67 %, pričom v minulom roku v rovnakom období to bolo nad 91 % ich úrovne,“ podotkol Rosinec.

Plyn na výrobu elektriny

Navyše rast cien emisných povoleniek podľa neho vytlačil pri výrobe elektriny vtedy nerentabilné uhoľné zdroje. Preto sa viac začal na výrobu elektriny využívať plyn s nižšou spotrebou emisií oxidu uhličitého a teda dopyt po ňom opäť stúpal.

Toto už dnes pri súčasných vysokých cenách plynu úplne neplatí a opäť zostávajú v hre aj niektoré uhoľné zdroje.

Tu je potrebné spomenúť, že ceny emisných povoleniek na vypúšťanie oxidu uhličitého do ovzdušia v týchto dňoch dosiahli svoje nové historické maximá s prerazením cenovej hladiny 62 eur za tonu,“ doplnil Rosinec.

U nás aj v zahraničí

V tomto roku ceny elektriny spolu s energetickým mixom kontinuálne rastú. Hneď na začiatku roka podporilo rast cien emisných povoleniek prijatie novej legislatívy na úrovni Európskej únie vzhľadom na sprísnenie klimatických cieľov.

Postupne sa pridal problém s predĺžením vykurovacieho obdobia, ktoré bolo citeľné nie len u nás ale i v Ázii a USA. Toto zvýšilo dopyt hlavne po plyne.

Ďalším základným faktorom pre rast cien energií bol optimizmus z počtu zaočkovaných proti vírusu Covid19. „Tu sme zaznamenali rýchly priemyselný rast v Ázii, špeciálne v Číne, ktorý výrazne vnímame aj v týchto dňoch. Toto malo, okrem iných faktorov, v konečnom dôsledku vplyv na rast veľkoobchodných cien elektriny ako u nás, tak i v celej Európe,“ zdôraznil Rosinec.

Napätá situácia

Situácia na trhu s elektrinou naďalej zostáva podľa neho napätá. Európa očakáva konkrétnejšie informácie o spustení plynovodu Nord Stream 2, ktorého spustenie by mohlo priniesť Európe uvoľnenie napätej situácie na komoditnom trhu.

Naopak s príchodom zimnej vykurovacej sezónny je očakávaný rast dopytu po plyne v závislostí na intenzite teplôt v Európe, čo môže prispieť ako k rastu tak i k poklesu cien plynu a následne i elektriny,“ uzavrel Rosinec.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.