Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina energia energetika záujem
Foto: ilustračné, GettyImages
4. decembra 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ceny elektriny pre domácnosti budú približne rovnaké, ako v tomto roku

Cena elektriny pre domácnosti v budúcom roku bude približne na rovnakej úrovni ako v tomto roku. Ako ďalej informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), cenové konania pre troch veľkých dodávateľov elektriny (ZSE Energia, Východoslovenská energetika a Stredoslovenská energetika) sú nateraz prerušené. Najväčší dodávatelia musia upraviť svoje cenové návrhy tak, aby boli v súlade s rozhodnutím ministerstva hospodárstva o všeobecnom hospodárskom záujme.

V prípade zraniteľných odberateľov mimo domácností klesne úradom určená regulovaná cena za dodávku elektriny v roku 2024 na základe doposiaľ vydaných cenových rozhodnutí medziročne v priemere o 71 %.

V cenových konaniach sme v maximálnej miere zohľadnili pokles burzových cien elektriny a plynu na základe platnej legislatívy, ktoré síce klesli v priebehu roka 2023, avšak sú naďalej oveľa vyššie ako cenové úrovne pred energetickou krízou,“ dodal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Upozornenie regulačného úradu

Regulačný úrad upozornil, že v roku 2023 mnohí odberatelia platia v skutočnosti ceny zastropované a kompenzované vládou, ktoré majú prednosť pred cenami stanovenými úradom. Preto výsledný dopad na odberateľov elektriny a plynu budú mať prípadné opatrenia vlády na rok 2024.

Od leta 2023 sme upozorňovali, že bez vládnych opatrení budú domácnosti v prípade plynu a vybraní zraniteľní odberatelia v prípade elektriny a plynu čeliť riziku vysokých cenových nárastov. Preto sme opakovane odporúčali vláde zaviesť opatrenia na zmiernenie dopadov pre tieto skupiny odberateľov,“ zdôraznil Juris.

Regulačný úrad počas novembra v zákonných lehotách vydal 28 cenových rozhodnutí s cenami za dodávku plynu zraniteľným odberateľom pre dodávateľov plynu a 76 cenových rozhodnutí s cenami za dodávku elektriny zraniteľným odberateľom pre dodávateľov elektriny.

Cenové rozhodnutia

Na základe vydaných cenových rozhodnutí úradom určená regulovaná cena dodávky plynu pre domácnosti v roku 2024 medziročne klesne v priemere o 27 % a v prípade zraniteľných odberateľov mimo domácností v priemere o 40 %. Bez vládnych opatrení by však v konečnom dôsledku domácnostiam v budúcom roku vzrástli ceny za dodávky plynu o zhruba 100 %.

Regulačný úrad znova zopakoval, že dodávateľom elektriny alebo plynu nestanovuje pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorú dodávatelia nemôžu prekročiť. Úrad preto vyzýva dodávateľov, aby v rámci svojich možností v konkurenčnej súťaži ponúkali svojim odberateľom nižšiu cenu elektriny alebo plynu oproti maximálnej cene určenej úradom.

V záujme efektívneho využitia verejných financií na prípadné štátne kompenzácie úrad už v priebehu celého roka 2023 opakovane navrhoval upraviť podmienky výpočtu kompenzácií na základe parametra tzv. čistých nákladov, ktoré zohľadnia skutočné náklady dodávateľov na nákup energetických komodít. Konkrétne legislatívne úpravy boli viackrát predložené na ministerstvo hospodárstva,“ konštatoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.