Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny benzínu a nafty budú klesať, do konca januára sa môžu znížiť o 15 centov

„Do konca januára by krátkodobo mohla cena ropy poklesnúť k 40 americkým dolárom (USD) za barel (159 litrov),“ doplnil Tomčiak. Ceny pohonných látok na Slovensku by však podľa jeho názoru mohli klesať aj rýchlejšie. „To sa ale nedeje kvôli relatívne vysokým maržiam čerpacích staníc,“ vysvetlil. Tie sú podľa neho v európskom porovnaní nadpriemerne vysoké, približne o 5 centov. Nemyslí si ale, že čerpacie stanice svoje marže výrazne upravia smerom nadol, pokles ceny by mal byť preto postupný.

Aj analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida sa domnieva, že pokles koncových cien benzínu a nafty môže byť vždy výraznejší. „Ale v reťazci sa taktiež nachádzajú spracovateľské rafinérie, distribučné spoločnosti a predajcovia, ktorí si takýmto spôsobom zvyšujú svoju maržu,“ opísal. Navyše ropu podľa jeho slov nakupujeme v dolároch, hodnota americkej meny sa oproti euru posilňuje a čiastočne tak v Európe tlmí pokles svetových cien ropy.

Hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár ale dodáva, že firma klesajúce ceny ropy a ropných produktov na medzinárodných trhoch premieta do maloobchodných cien kontinuálne a pravidelne. „Ceny priebežne upravujeme a znižovali sme ich už niekoľkokrát. K ďalšiemu zlacňovaniu palív pristupujeme aj v tomto týždni, práve v týchto dňoch,“ priblížil. Slovnaft aktuálne prevádzkuje 214 čerpacích staníc z približne 850 fungujúcich na Slovensku.

Zníženie cien pohonných látok v týchto dňoch očakáva aj analytik Tomáš Novotný. Na portáli autosme.sk odhaduje, že nafta a benzíny by mali v priemere zlacnieť o 2,5 centa za liter. „Do polovice budúceho týždňa by podľa našich skúseností mala upraviť ceny väčšina prevádzkovateľov čerpacích staníc na Slovensku,“ avizoval.

Priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 Natural sa potom podľa jeho slov dostane mierne pod hranicu 1,3 eura za liter. Nafta sa bude v priemere predávať za 1,185 eura za liter. „Naposledy sme pohonné látky tankovali za takéto ceny v polovici decembra 2010,“ pripomenul Novotný.

(1 EUR = 1,1768 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.