Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny benzínov aj nafty v EÚ rastú

Ceny benzínov v Európskej únii (EÚ) nepretržite rastú od konca novembra minulého roku. Za ten čas zdraželi v priemere o 13,5 centu za liter. Ceny nafty idú hore bez prestávky päť týždňov. V 17 štátoch únie sú benzíny najdrahšie v histórii, nafta v 16 krajinách. Agentúru SITA o tom informoval internetový portál natankuj.sk. Benzíny zdraželi minulý týždeň v 21 štátoch únie, nafta v 17. Ceny benzínov stúpli najviac v Belgicku a vo Francúzsku. Najväčší rast cien nafty únia zaznamenala v Slovinsku a na Slovensku.

Slovensko sa v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie nachádza po minulom týždni na 16. mieste. V rebríčku najnižších cien nafty kleslo zo 14. miesta na 16. V porovnaní s krajinami Visegrádskej štvorky a Rakúska má SR najdrahšie benzíny s daňami. Nafta s daňami je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku.

Benzíny v SR sú oproti priemeru únie lacnejšie o 8,6 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššia o 4,5 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 2 centy za liter nižšiu hodnotu ako priemer v únii. Nafta bez daní je v SR v porovnaní s priemerom únie o 2,2 centu za liter drahšia.

Za rok stúpli ceny benzínov aj nafty v únii najviac v Taliansku. Slovensko za rok zvýšilo ceny benzínov o 13 centov za liter a je spolu s Cyprom na 19. mieste v porovnaní s krajinami, kde sa za rok najmenej zvyšovali ceny benzínov. Ceny nafty vzrástli o 17,7 centu za liter, čo SR dostalo na 25. miesto.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.