Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ceny benzínov a nafty v Európskej únii klesajú

Ceny benzínov a nafty v Európskej únii naďalej klesajú. Od polovice apríla, kedy začali pohonné látky v EÚ zlacňovať, zlacneli benzíny v priemere o 8 centov za liter, nafta o 5 centov za liter. Benzíny v únii zlacneli minulý týždeň v 21 štátoch, nafta v 20-ich. Benzíny zdraželi v dvoch krajinách, nafta v troch, informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.

Benzíny najviac zlacneli v Maďarsku, o 0,062 eur za liter a v Bulharsku, o 0,047 eur za liter. Benzíny zdraželi v Nemecku, o 0,004 eur za liter a v Dánsku o 0,004 eur za liter. Najväčší pokles cien nafty nastal vo Veľkej Británii, o 0,051 eur za liter a v Belgicku o 0,048 eur za liter. Nafta najvýraznejšie zdražela v Nemecku, o 0,017 eur za liter a vo Fínsku o 0,002 eur za liter. Najvýraznejší pokles cien LPG zistila únia minulý týždeň v Taliansku, o 0,014 eur za liter a v Maďarsku o 0,013 eur liter. Skvapalnený propán-bután zdražel v Česku, o 0,003 eur za liter a na Slovensku o 0,002 eur za liter.

Slovensko sa dlhodobo drží na 15. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie. V rebríčku najnižších cien nafty Slovensko ostáva po minulom týždni na 17. mieste.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme najdrahšie benzíny s daňami. Nafta s daňami je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku. Benzíny i nafta bez daní sú najdrahšie z okolitých krajín. Benzíny na Slovensku sú pod najväčším tlakom daní a poplatkov spomedzi krajín V4 a Rakúska. Nižšie dane z litra nafty (nominálne) vyberá štát v Poľsku.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 4,3 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššie o 3,5 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 1,9 centu za liter vyššiu hodnotu ako priemer v EÚ. Nafta bez daní je v našej krajine v porovnaní s priemerom únie o 3,4 centu za liter drahšia.

V prípade, že sa rozhodnete ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa vám oplatí zájsť pre benzín v priemere 48 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do 45,5 kilometra. Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť do Rakúska približne 27 km (po naftu 17 km), do Maďarska cca 28 km a do Česka približne 20 km. Vodičom z Maďarska a Česka sa oplatí tankovať nafta na Slovensku, ale len teoreticky. Slovenská pumpa by musela byť od nich vzdialená v priemere najviac 2 km. Vzdialenosť je vypočítaná pre vozidlá s priemernou spotrebou 8 litrov na 100 km pre benzín a 5 litrov na 100 km s použitím priemerných cien pohonných látok v okolitých štátoch.

Za rok stúpli ceny benzínov v únii najviac v Taliansku, o 23,9 centu za liter. Druhou krajinou v poradí je Írsko, kde sa ceny zdvihli za 52 týždňov o 15,9 centu za liter. Slovensko za rok zvýšilo ceny benzínov o 9,6 centu za liter (o 6,5 percenta) a je na 19. mieste (minulý týždeň 18.) v porovnaní s krajinami, kde sa za rok najmenej zvyšovali ceny benzínov. V priemere sú benzíny v únii drahšie od mája 2011 o 9,3 centu za liter (o 6,2 percenta), nafta je pre celú EÚ drahšia o 11,1 centov za liter (o 8,1 percenta). Nafta za rok zdražela najviac v Taliansku, o 28,2 centu za liter. Druhé v poradí je Fínsko, kde sa ceny nafty zdvihli podľa únie za rok o 15,2 centu za liter. Najmenej sa za 52 týždňov ceny nafty zvýšili v Česku, o 4,4 centu za liter. Na Slovensku sa za rok zvýšili ceny nafty o 8,6 centu za liter (o 6,4 percenta), čo nás dostalo na 11. miesto (minulý týždeň 9.).

Zdroj: SITA

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.