Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/CSIRO
10. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Cenu emisných kvót ku koncu roka môže ovplyvniť počasie

Do konca roka by sa cena povolenky mala pohybovať v rozmedzí 8,5 až 9 eur. Dopyt po povolenkách sa môže zvýšiť v prípade prudkého ochladenia. Vývoj ceny môže ovplyvniť aj zníženie likvidity na trhoch, ktoré sa očakáva v dôsledku ukončenia aukčného predaja emisných kvót pred sviatkami.

„Môže teda nastať situácia, že pri nízkych objemoch prudšie vyletí cena na hornú hranicu udaného rozmedzia okolo 9 eur, inak základný scenár počíta s cenou okolo 8,70 eur na konci roka,“ uviedla pre náš portál Révészová zo spoločnosti Virtuse Energy, ktorá patrí k najväčším obchodníkov s emisiami v Česku a na Slovensku.

Rok v znamení rastu cien

V roku 2015 cena emisných povoleniek prevažne rástla. Vyššiu volatilitu v prvých mesiacov spôsobila príprava trhovej stabilizačnej reformy. Potom sa cena povoleniek stabilizovala v rastúcom trende, ktorý počas mája krátko prerušila kríza v Grécku. Horúce leto v mnohých častiach Európy prispelo k prudšiemu rastu ceny v júli a v auguste. No nadpriemerne teplá jeseň a následný odklad vykurovacej sezóny rast cien povoleniek spomalil.

Na jeseň schválila EÚ trhovú stabilizačnú reformu, ktorá zZačne fungovať od roku 2019. Reforma obchodovania má priniesť väčšiu stabilitu a odolnosť voči nerovnováhe ponuky a dopytu.

„Schválenie reformy podporuje rast ceny, politická istota zaisťuje očakávanie rastu ceny, priemyselné podniky majú tendenciu povolenky viac hromadiť s účelom budúceho použitia v deficitných obdobiach prípadne za účelom budúceho predaja za vyššiu cenu,“ uzavrela Révészová z firmy Virtuse Energy, ktorá je jedným z najväčších obchodníkov s emisiami v ČR a SR.

Ako má fungovať reforma

Umiestňovanie kvót do rezervy a ich uvoľňovanie sa bude riadiť pravidlami. Rezerva by mala fungovať na základe aktivácie úprav ročných aukčných objemov. Od roku 2019 sa každoročne odpočíta 12 % obchodovateľných emisných povoleniek, ktoré sa následne umiestnia do rezervy.

Ak v danom roku klesne objem kvót v obehu pod hranicu 400 miliónov, do rezervy sa uvoľní 100 miliónov povoleniek a pripočítajú sa k objemu kvót, ktoré sa majú členskými štátmi EÚ obchodovať formou aukcie.

Systém obchodu s povolenkami (ETS) zaviedla Európska únia v roku 2005. Vtedy sa medzi členské krajiny rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie priemyselných škodlivín do ovzdušia, po ktorých prekročení sa musia kupovať povolenky. Kríza však spôsobila, že na európskom trhu vznikol prebytok povoleniek, ich cena tak klesala a systém prestal plniť svoj zmysel.

Prvým a neúspešným pokusom o reformovanie ETS bol tzv. backloading. V roku 2019 a 2020 sa malo vrátiť do obehu 900 miliónov kvót, no napokon sa rozhodlo, že aj tento objem povoleniek sa presunie do trhovej rezervy.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.