Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Centrálny zdroj tepla v Turzovke môže vykurovať plynom aj biomasou

„Po niekoľkých rokoch sme zaviedli ešte ďalší zdroj tepla do centrálnej kotolne, a to je biomasa. Centrálny zdroj tepla je tak absolútne energeticky nezávislý. Neohrozila nás ani nedávna plynová kríza s vynechaním dodávok plynu z Ruska. A čo sa týka ceny tepla, tá bola v prvopočiatkoch investícií trošku vyššia, dnes sme sa dostali na štandard. Určite nie sme na špici, skôr sa pohybujeme v priemere v rámci Slovenskej republiky,“ informoval Kobolka.

Na centrálny zdroj tepla je podľa zástupcu primátora napojené predovšetkým sídlisko Šarky, v ktorom žije približne 30 % obyvateľov Turzovky. „Sú tu aj ďalšie prevádzky, či už obchodné, alebo inštitucionálne. Čo sa týka mestských budov, na centrálny zdroj tepla máme pripojený mestský úrad, dom kultúry, materskú školu. Pred dvoma rokmi sme pripojili aj základnú školu, ktorá bola dlhý čas jediným veľkým zdrojom znečisťovania, pretože tam boli stále hnedouhoľné kotly,“ uviedol Kobolka.

Zdôraznil, že výhody centrálneho zdroja vykurovania ľudia pomaly spoznávajú a pripájajú sa aj prevádzky, ktoré sa v minulosti nenapojili. „Zistili, že je to pohodlné a ekonomicky porovnateľné. Pokiaľ ide o domácnosti v rodinných domoch v iných mestských častiach, Turzovka je veľmi rozťahaná. Má šesť mestských častí a budovať teplovodné potrubia do jednotlivých mestských častí nie je ani náš zámer, ani predpoklad z hľadiska náročnosti financovania takejto stavby,“ dodal zástupca primátora Turzovky.

Upozornil na skutočnosť, že dnešná ekonomická situácia negatívne vplýva aj na zdroje vykurovania v domácnostiach. „Centrálny zdroj je v centre mesta, zvyšok mestských častí má možnosti vykurovať plynom, pretože Turzovka prešla v minulosti veľkou plynofikáciou. Bohužiaľ, trend v jednotlivých mestských častiach je skôr odpájať sa od plynových zdrojov a prechádzať naspäť na tuhé palivo. Domácnosti si kupujú uhlie, koks, kaly, ktoré sú pomerne veľkým zdrojom znečisťovania. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať, pretože my nevieme legislatívne ani ekonomicky tento vývoj ovplyvniť,“ konštatoval Kobolka.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.