Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
teplaren kosice_2-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tepláreň Košice (TEKO). Foto: TASR/Milan Kapusta
29. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Cena tepla pre domácnosti sa zvýši o 2 %

Cena tepla pre domácnosti sa v budúcom roku mierne zvýši. Ako informoval na stretnutí s novinármi predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslav Obšivaný, jednotková cena sa zvýši v priemere o 2 %. „Spotrebitelia sa ale ďalšieho dramatického zvyšovania cien tepla zatiaľ nemusia obávať,“ uistil Obšivaný. Za zvyšovaním budúcoročných cien tepla pre domácnosti je zvýšenie fixnej zložky ceny tepla, ktorá tvorí zhruba 30 % z celkovej ceny tepla.

„Dôvodom zvyšovania fixnej zložky ceny tepla je nižšia spotreba tepla u odberateľov,“ spresnil Obšivaný. Podľa teplárov objednávky tepla poklesli v priemere o 7 %. Pokles objednávok tepla spôsobili rôzne úsporné opatrenia zo strany odberateľov, ako je napríklad zatepľovanie. „V dôsledku toho sa hodnota fixnej zložky zvýši v priemere o necelých 5 %,“ dodal Obšivaný.

Teplári však upozorňujú, že kvôli zvýšeniu jednotkovej ceny tepla nemusia odberatelia za teplo zaplatiť v konečnom dôsledku viac. „Jednotková cena tepla nie je strašiakom. Všetko závisí od toho, koľko si odberatelia tepla objednajú, koľko ho spotrebujú, ako budú šetriť a či výrobca investuje do modernizácie tepelného hospodárstva,“ upozornil Obšivaný. Odberatelia by sa tak mali podľa neho zamerať nie na vývoj jednotkovej ceny tepla, ale koľko z vlastnej peňaženky za dodávky tepla celkovo zaplatia. „Pri dosiahnutí zníženia spotreby tepla zvýšenie jednotkovej ceny tepla o niekoľko percent vôbec neznamená väčšie ročné platby za dodávku tepla,“ zdôraznil Obšivaný.

Variabilná zložka ceny tepla, ktorá tvorí zhruba 70 % z celkovej ceny, zahŕňa v prevažnej miere náklady na primárne palivo, a teda je závislá od ich cien. „Variabilná zložka ceny tepla v cenách predkladaných úradu ku koncu októbra tohto roka bola v priemere na úrovni roka 2012,“ uzavrel Obšivaný.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.