Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ceny plyn energie trhy
Foto: ilustračné, GettyImages
14. februára 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Cena plynu v Európe by mala byť už v „normálnych“ hodnotách, predpokladá bývalý minister

Cena zemného plynu v Európe by sa mala tento rok pohybovať už na “normálnych“ hodnotách. Na základe základných trendov a súčasných ukazovateľov to predpokladá bývalý slovenský minister hospodárstva Karel Hirman. Súčasná trhová cena plynu okolo 25 eur za megawatthodinu plynu je podľa neho úplne “normálnou“ cenou.

Vždy som hovoril a hovorím, že prognózovať ceny komodít, zvlášť energetických, je neseriózne. Buď hádate alebo si vymýšľate, čo je nakoniec to isté. Môžete len opísať nejaké základné trendy a ukazovatele, od vývoja ktorých sa cena bude prevažne odvíjať. Na základe toho však môžeme vysloviť, že by sa cena plynu v Európe mala s väčšou pravdepodobnosťou tento rok aj naďalej pohybovať v „normálnych“ limitoch,“ uviedol na sociálnej sieti Hirman.

Podľa Hirmana priaznivým trhovým cenám plynu nahráva viacero faktov. Európa má na konci zimy v zásobníkoch plynu viac ako polovicu nespotrebovaných zásob. Dodávky plynu potrubiami aj tankermi sú plynulé a dostatočne diverzifikované. Prijali sa taktiež rôzne opatrenia na zlepšenie energetickej efektívnosti, taktiež pokračuje rozvoj obnoviteľných zdrojov.

Dôležitým faktorom je určite práve mierna zima, ktorá sa zdá, že sa predčasne už chýli k záveru. Spolu s neprerušovaným prítokom plynu, či už potrubiami od rôznych dodávateľov, alebo tankermi vo forme LNG, je trh stále dostatočne zásobený novými kubíkmi plynu. Na strane spotreby tu máme pokojnú situáciu, až pokles, spôsobený hlavne teplejšou zimou, šetriacimi opatreniami, ale aj stagnáciou mnohých odvetví hospodárstva, ktoré používajú plyn nie ako energetickú, ale výrobnú surovinu. Ide hlavne o chémiu či metalurgiu,“ doplnil Hirman.

Výrazne zvrátiť tento trend však môže podľa neho nejaká neočakávaná rozsiahla technologická havária, či prudké zhoršenie bezpečnostnej situácie u niektorého dôležitého dodávateľa, alebo na trase dodávky. „Týka sa to v prvom rade dodávok plynu z Ruska a hlavne cez Ukrajinu, ako aj dodávok LNG a pohybu tankerov z Perzského zálivu,“ konštatoval Hirman.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.