Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/AZAdam (licencia Creative Commons)
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Cena plynu pre domácnosti sa nezvýši

Pondelok – 02.8.2010

Slovensko:

Valné zhromaždenie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) dnes neschválilo návrh na zvýšenie cien za plyn pre domácnosti  od 1. októbra 2010. Proti hlasoval zástupca štátu, ktorý je väčšinovým akcionárom SPP. Návrhom na zvýšenie cien reagoval SPP na prvý polrok 2010, kedy v dôsledku oslabeného eura musel nakupovať plyn z Ruska za drahšie ceny. (viac informácií)

Novým riaditeľom atómovej elektrárne Mochovce (EMO) sa stal Jordan Mandalov. Od 1. augusta 2010 tak nahradil Ľubomíra Krenického, ktorý bude pôsobiť v Koordinačnom centre Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových elektrární (WANO) v Londýne.

Svet:

Privatizácia geotermálnych zdrojov na Islande je neistá. Islandská vláda prešetrí, či je odpredaj geotermálnej spoločnosti HS Orka kanadskej spoločnosti Magna Energy v súlade s právnymi predpismi. Po vlne protestov na verejnosti i vo vláde chce štát vrátiť energetické podniky späť do verejných rúk. (viac informácií)

Firma Sharp oznámila založenie dvoch nových podnikov. Prvý je spoločným projektom s talianskymi firmami Enel a STMicroelectronics. Vyrábať bude solárne články. Produkcia v sicílskej Catanii sa spustí v polovici roka 2011. Druhý vznikol v partnerstve japonskej firmy Sharp s Enelom a bude sa zaoberať celým životným cyklom solárnych elektrární – od návrhu, výstavby až po prevádzku.

Utorok – 03.08.2010

Európska únia:

Európska únia uvažuje o uvalení moratória na hlbinnú ťažbu ropy. Pre takéto riešenie sa vyslovili komisár EÚ pre energetiku Günther Oettingera. Diskusiu rozprúdilo rozhodnutie koncernu BP o začatí ťažby v líbyjskom zálive Sidra. Taliansko i ostatné stredomorské štáty sa obávajú podobných dôsledkov ako po ropnej havárii v Mexickom zálive. (viac informácií)

Svet:

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) začala v Arménsku s posudzovaním vhodnosti podmienok pre výstavbu nového jadrového zdroja. Ide o spoločný projekt Ruskej Federácie a Arménska. Spustenie nového reaktora s inštalovaným výkonom 1.000 MW sa očakáva v roku 2017. (viac informácií)

Podľa ruského ministra energetiky Sergeja Šmatka sa spoločnosť BP nebude snažiť predať svoje podiely v ruskom ropnom koncerne Rosnefť a britsko-ruskom podniku TNK-BP.

Streda – 4.8.2010

Slovensko:

Slovenské elektrárne, a.s. ukončili odstávku 4. bloku atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Počas plánovanej odstávky sa uskutočnila technická údržba.

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) nemá informácie o zvyšovaní cien tepla. SZVT tak odmietol tvrdenie o plánovanom raste cien s tým, že táto právomoc ani nie je v jeho kompetencii. Zmeniť cenu zemného plynu, ktorý sa používa na výrobu tepla pre domácnosti, môže iba Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Európska únia:

V Nemecku rastie využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Podiel OZE na energetickej spotrebe krajiny má v roku 2020 dosiahnuť 20 %. V súčasnosti je to 10 %.

Rakúsky energetický koncern OMV zvýšil svoj zisk v druhom kvartály 2010 viac než o dvojnásobok. Čistý zisk spoločnosti v stanovenom období predstavoval 337,7 mil. eur. V rovnakom čase v roku 2009 firma vykázala zisk 144,5 mil. eur.

Poľsko a Litva podpísali dohodu o výstavbe plynovodu. Signatármi memoranda sú štátni sieťoví operátori, poľský Gaz-System a litovský Lietuvos Dujov. Plynovod Amber je súčasťou Plánu prepojenia baltských energetických trhov, ktorý predstavila Európska komisia v roku 2008. Plánovaná dĺžka plynovodu je 460 km s ročnou kapacitou 5 mld. m3 zemného plynu. (viac informácií)

Rumunsko plánuje privatizáciu menšinových podielov v štátnych firmách. Medzi prvými ponúkne na burzu štátny podiel (9,8 %) v energetickom koncerne Petrom, ktorého majoritným vlastníkom je rakúsky gigant OMV. Bukurešť chce ďalej sprivatizovať 15 % podiely vo firmách Transgaz a Transelectrica.

Svet:

Kuvajt vyzval Rusko k bližšej spolupráci s OPEC-om. K zhoršeniu vzťahov medzi Moskvou a Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu prišlo v roku 2009. (viac informácií)

Operácia „Static Kill” na uzavretie ropného vrtu Macondo v Mexickom zálive sa podľa ropného koncernu BP podarila. Stalo sa tak tri a pol mesiaca po výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon. Podľa slov spoločnosti ide o prvý dôležitý krok k definitívnemu zapečateniu ropného vrtu. (viac informácií)

Rusko chce rozvíjať technologickú modernizáciu štátnych firiem. Podľa premiéra Vladimíra Putina musia Gazprom a Rosatom zintenzívniť rozvoj high-tech sektora. (viac informácií)

V roku 2012 spustí Chorvátsko do prevádzky svoju prvú geotermálnu elektráreň. Celkový inštalovaný výkon dosiahne 14,7 MW. (viac informácií)

Štvrtok – 5.8.2010

Európska únia:

Nemecká vládna strana CDU žiada predĺžiť životnosť jadrových reaktorov do roku 2042. Dôvodom je podľa kresťanských demokratov ekonomická výhodnosť v procese postupného prechodu krajiny na obnoviteľné zdroje. Rozhodnutie o vyradení 17 jadrových reaktorov z činnosti sa prijalo v roku 2002. (viac informácií)

Svet:

Silné požiare v centrálnom Rusku neohrozia jadrovú bezpečnosť krajiny. Ruskú verejnosť o tom ubezpečil prezident Alexander Medvedev a Ruská federálna agentúra pre jadrovú energiu – Rosatom. (viac informácií)

Piatok – 6.8.2010

Slovensko:

Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR zverejnilo štatistiky v rámci programu využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach. V sledovanom období (20.4.2009 – 15.7.2010) sa schválilo 2423 žiadostí o dotácie v sume viac ako 2,37 mil. eur. Najväčší záujem bol o príspevky na slnečné kolektory – celkom 1998 žiadostí. Po nich nasledovalo 425 žiadostí na kotle pre biomasu. Zo schválenej sumy 8 mil. eur sa tak zatiaľ nevyčerpala ani tretina prostriedkov.

Európska únia:

Svet:

USA investuje do technológie zachytávania a skladovania CO2. Vláda poskytne zo štátneho rozpočtu viac ako 700 mil. dolárov na rekonštrukciu tepelnej elektrárne v štáte Illinois. (viac informácií)

Rusko a Juhoafrická republika (JAR) chcú spoločne rozvíjať obchodnú spoluprácu v oblasti energetiky a metalurgie. (viac informácií)

Ruská federácia je pripravená predať Ukrajine menšinový podiel v Centre pre obohacovanie uránu. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.