Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Cena elektriny z ekologických zdrojov ovplyvňuje aj hospodárenie RWE

„Ak cena energie a regulácia zostanú na súčasnej úrovni, potom sa náš výsledok vo výrobe elektriny zhorší nielen v roku 2015, ale aj v roku 2016. Až v roku 2017 sa súčasná cena elektrickej energie odzrkadlí v hospodárskych výsledkoch koncernu,“ povedal pre dnešné vydanie Börsen-Zeitung člen správnej rady RWE zodpovedný za financie koncernu Bernhard Günther.

Pokračoval, že veľkoobchodná cena elektriny sa na začiatku tohto roka stabilizovala na nízkej úrovni. RWE ešte dosahuje zisk v klasických elektrárňach len pre to, lebo ceny zazmluvnené pred dvoma či troma rokmi boli vyššie než v súčasnosti.

Čoraz vyššia dodávka elektriny z veterných, solárnych a biomasových zdrojov do rozvodnej siete je hlavným dôvodom prepadu ceny na energetických burzách.

Je neuveriteľné, že RWE v súčasnosti dosahuje vysoký zisk v tradičných tepelných elektrárňach a to aj v tých, ktoré spaľujú hnedé uhlie. „Ak však cena elektriny bude klesať aj v nasledujúcich rokoch, bude sa čoraz viac znižovať naša zisková marža v hnedouhoľných elektrárňach,“ dodal manažér.

Rozdelenie koncernu na samostatný podnik ekologických elektrární a samostatný podnik klasických elektrární, ako to urobil konkurenčný E.ON, Günther znovu odmietol. Postoj však nie je nemenný v prípade, ak sa ekonomické postavenie klasických elektrární bude ďalej zhoršovať.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.