Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Cena elektriny vzrastie najviac o 5 %. Tvrdí český premiér

Vláda ČR pripravuje komplexný súbor opatrení v snahe zabrániť zdražovaniu  elektriny. Zahŕňa zvýšenie ceny za vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, či zavedenie novej „zrážkovej solárnej dane“. Emisné povolenky medzi nimi zrejme nebudú.

Zdraženie elektriny pre domácnosti v Česku by malo byť zhruba päť percentné. Cenové navýšenie u firiem je možné udržať medzi siedmimi a ôsmimi percentami. „Máme konkrétne prepracovaný plán a môžem povedať, že pracujeme s číslom 5,4 percenta pre domácnosti a s číslom 7,2 percenta pre priemysel,“ spresnil minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek.

Minister financií ČR Miroslav Kalousek prišiel s návrhom speňažiť emisné povolenky a vykompenzovať nimi plánované zvyšovanie cien za elektrinu v roku 2011. V rokoch 2013-2020 by príjmy z predaja emisných povoleniek mali dosiahnuť 90 mld. českých korún. Pôvodne ich mal štát poskytnúť podnikom zadarmo za účelom investovania do ekologických opatrení. 

Emisné povolenky nepovažuje predseda vlády za trvalé riešenie. Cenový skok by sa podarilo oddialiť iba na niekoľko rokov vzhľadom k obmedzenému zisku z povoleniek.  Navyše, podľa Nečasa je možné použiť povolenky na vyrovnanie cien elektrickej energie až v roku 2013.

Zdraženie elektrickej energie v Českej republike v roku 2011 hrozí v dôsledku prudkého rozvoja fotovoltaických elektrární. Podľa prognózy Energetického regulačného úradu (ERÚ) narastie cena elektriny pre domácnosti o 12 % a pre podniky o 17 %. Česká fotovoltaická asociácia tento odhad odmieta a na ERÚ podala ústavnú sťažnosť.

TASR, ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.