Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Cena elektriny v Česku môže v roku 2012 zdražieť o 6 až 8 percent

Podľa HN je pre zákaznícku cenu určujúci predovšetkým vývoj na energetických burzách, kde sa tento rok nákupná cena zvýšila asi o 9 percent. Do konečnej ceny sa premietajú takisto regulované poplatky za služby a dotácie na obnoviteľné zdroje, ktoré určuje ERÚ.

„Detailné výpočty poplatkov ešte prebiehajú, poznáme už ale základný rámec,“ povedala denníku predsedkyňa ERÚ Alena Vitásková, podľa ktorej stúpnu regulované poplatky pri elektrickej energii vrátane dotácie na obnoviteľné zdroje v priemere o 5 percent.

Najväčším problémom pre určenie cien sú podľa denníka práve dotácie na obnoviteľné zdroje, ktoré v cenách platí spotrebiteľ. Tento rok sa kvôli nim domácnostiam zvýšila cena za megawatthodinu elektriny o 370 českých korún (14,98 EUR) , podľa HN ďalej vzrastie na 430 českých korún (17,38 EUR).

Podľa septembrového prieskumu Únie malých a stredných podnikov je už teraz pre 60 % malých a stredných firiem cena elektriny na hranici prijateľnosti, pre 12 % je už príliš vysoká a 28 % je s ňou spokojných.

Z čoho sa skladá cena elektrickej energie na Slovensku? Sledujte www.cenaenergie.sk.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.