Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrove reaktory
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ TVA Web Team (licencia Creative Commons)
19. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Cena elektriny sa možno navýši o príspevok do jadrového fondu

Do koncovej ceny elektrickej energie sa má od 1. januára 2011 započítavať aj odvod pre Národný jadrový fond (NJF) na krytie nákladov spojených s tzv. zadnou častou jadrovej energetiky. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktoré do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR.

Navrhované nariadenie by v roku 2011 zvýšilo cenu elektriny o 0,003 eura za kilowatthodinu (kWh). Čiastka sa má odvádzať prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Predpokladá sa, že v budúcom roku vytvoria tieto poplatky balík v objeme 70 mil. eur.

Prostriedky sa použijú najmä na vyraďovanie jadrovej elektrárne A1 Jaslovské Bohunice, na časť nákladov na vyraďovanie JE V1 Jaslovské Bohunice, ako aj na všetky aktivity spojené s manipuláciou s vyhoretým jadrovým palivom z JE V1 Jaslovské Bohunice, na ktoré sa doteraz nevyčlenili prostriedky.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.