Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Cena elektriny klesá na historické minimum, ČEZ čakajú ťažké časy

Nepriaznivý vývoj súvisí so zlacňovaním čierneho uhlia na svetovom trhu, ktoré je pre podnikanie v sektore výroby elektriny v strednej Európe rozhodujúce.

Od roku 2008 klesla cena tony čierneho uhlia o dve tretiny. Minulý týždeň za ňu odberatelia platili menej ako 50 USD (44,80 eura). A jej voľný pád pokračuje, lebo dopyt po čiernom uhlí silno klesá v Spojených štátoch i v Číne. Okrem toho je prebytok ťažobných kapacít.

Cena elektriny na burze v Lipsku sa dostala pod 30 eur za megawatthodinu. Jej dodávky v rokoch 2017 a 2018 teraz ČEZ predáva po 28,20 eura. A pád pod 28 eur je reálny. Po očistení ceny o infláciu bude firma predávať megawatthodinu lacnejšie než pred 15 rokmi.

Na budúci rok by mohol ČEZ dostavať za megawatthodinu ešte priemerne 34,20 eura, čo bude o 10 eur menej než vlani.

Cenu elektriny v strednej Európe určujú výrobné náklady nemeckých elektrární spaľujúcich čierne uhlie. Podľa výpočtov Medzinárodnej agentúry pre energiu v poslednom období platí, že zníženie ceny čierneho uhlia o 10 % zrazí cenu elektriny v Nemecku o 7 %.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.